Reklama
Reklama

Czy można wziąć ślub kościelny, nie chcąc mieć dzieci? Ksiądz rozwiewa wątpliwości

Ksiądz Paweł Kikowski nagrywa na TikToku filmy związane z aspektami wiary chrześcijańskiej. Niedawno postanowił rozwiać wątpliwości jednego z uczestników i odpowiedział na pytanie, czy można brać ślub kościelny, jeżeli nie chcemy mieć dzieci. Sprawdź, co do powiedzenia na ten temat miał duchowny.

Ślub kościelny niesie za sobą inne zasady niż ślub cywilny i opiera się on Kodeksie prawa kanonicznego. Wobec tego niektóre regulacje sprawiają, że można unieważnić małżeństwo z powodów, związanych ściśle z przysięgą małżeńską oraz wiarą. Sprawdzamy, co może doprowadzić do rozwiązania małżeństwa zawartego w kościele katolickim.

Czy można brać ślub kościelny, gdy nie chce się mieć dzieci?

Na TikToku ksiądz Paweł Kikowski postanowił nagrać filmik, odpowiadający na jedno z pytań internautów, które nawiązywało do tego, czy można wziąć ślub, nie chcąc mieć dziecka.

Ksiądz, podejmując tę kwestię, wyjaśnił, że możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami. Jedna z nich to taka, gdy ktoś w danej chwili nie chce mieć dziecka, ale "kiedy się pojawi, przyjmie je z radością" lub inna, gdy ktoś w momencie brania ślubu zakłada, że nigdy nie będzie mieć dzieci.

Według duchownego w pierwszej sytuacji ślub jest jak najbardziej dopuszczalny. Natomiast w drugiej sytuacji będzie on niestety nieważny. Ksiądz tłumaczy to tym, że ślub katolicki ma dwa cele:

  • dobro małżonków,
  • wychowanie potomstwa.

Wobec tego, w przypadku, gdy ktoś przystępuje do sakramentu bez woli posiadania dziecka w przyszłości, może to stanowić przesłankę do unieważnienia małżeństwa, gdy związek się rozpadnie.

Czytaj również: Spowiedź święta - formuła spowiedzi, 5 warunków dobrej spowiedzi, kiedy trzeba się spowiadać

Dlaczego brak chęci posiadania potomstwa powoduje unieważnienie sakramentu?

Możliwość unieważnienia małżeństwa w takiej sytuacji, związana jest z tym, że podczas udzielania sakramentu małżeństwa kapłan zadaje przyszłym Młodej Parze pytanie: "Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Was Bóg obdarzy?". Jeżeli padłaby odpowiedź przecząca, wtedy duchowny nie udzieliłby ślubu. Natomiast narzeczeni potwierdzają, że chcą mieć dzieci i wychowywać je w katolickiej wierze.

Oznacza to, że gdy ktoś przytakuje na to pytanie, wiedząc, że nie planuje potomstwa, jego przysięga małżeńska jest nieważna. Skutkuje to więc tym, że jeśli związek nie przetrwa, będzie to mocną podstawą do unieważnienia małżeństwa.

Czy brak dzieci zawsze jest przyczyną unieważnienia ślubu?

Oczywiście sam brak potomstwa nie może być przesłanką do unieważnienia potomstwa. Zdarzają się sytuacje, gdy niektóre pary bardzo chcą mieć dzieci, ale zdrowie im to uniemożliwia. W takiej sytuacji przysięga jest nadal ważna.

Kościół nie wyklucza par, które nie doczekały się potomstwa z powodu choroby czy problemów z płodnością. W przypadku unieważnienia sakramentu czynnikiem decydującym o tym jest fakt, czy partnerzy wyrażali wolę posiadania potomstwa.

Kiedy jeszcze można unieważnić ślub kościelny?

Według Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. powodem unieważnienia małżeństwa kościelnego może być sytuacja, w której ktoś składa przysięgę małżeńską wbrew swojej woli. Na przykład, gdy robi to w celu poprawienia sytuacji materialnej, z przymusu lub z innych osobistych pobudek. Oprócz tego stwierdzenie nieważności małżeństwa może nastąpić, gdy jeden z małżonków ma zaburzenia osobowości, upośledzenie umysłowe lub zaburzenia psychoseksualne.

Inne powody to:

  • zbyt młody wiek (16 lat dla mężczyzny i 14 dla kobiety),
  • różność religii (ślub z osobą nieochrzczoną),
  • uprzednia i trwała impotencja (brak współżycia poprzez niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego),
  • pokrewieństwo małżonków lub powinowactwo.

Zobacz też:

Natasza Urbańska nosi taki manicure. Teraz możesz zrobić go samodzielnie w domu

Cichopek na lato wybiera takie buty. Są ultramodne i pasują do każdej stylizacji

Rób to z włosami codziennie przed snem. Szybko ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślub | wesele