Reklama
Reklama

​Ci rodzice mogą skorzystać z dodatkowej ulgi podatkowej. Tyle pieniędzy wróci na ich konto

Zbliża się czas składania rocznych deklaracji podatkowych znanych jako PITy. Każdy z nas chce jak najmniej pieniędzy przeznaczyć na ewentualny podatek, by jak najwięcej zostało w kieszeni. Najlepszym sposobem jest korzystanie z ulg podatkowych. Sprawdź, komu należy się ulga prorodzinna i jak ją otrzymać.

Komu należy się ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych ulg wśród Polaków. Może z niej skorzystać każdy podatnik, który ma przynajmniej jedno dziecko. W przypadku większej ilości dzieci ulga jest odpowiednio większa. Dlatego też często jest ona nazywana po prostu ulgą na dziecko. Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje ulga prorodzinna w wysokości 1112,04 zł, na trzecie jest to kwota 2000,04 zł, natomiast na czwarte i kolejne dziecko przysługuje ulga podatkowa w wysokości 2700 zł. W zależności od ilości dzieci ulgi są sumowane, więc rodzina z czwórką dzieci może odliczyć 6924,12 zł rocznie.

Sprawdź również: Nie tylko 800 plus. Ci rodzice mogą dostać dodatkowe 400 zł na dziecko

Ulga 4 plus — dla kogo?

Oprócz ulgi prorodzinnej od podatku można odliczyć również ulgę dla rodzin wielodzietnych. Jest ona przeznaczona dla rodzin, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci. Pozwala ona skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego do kwoty 85 528 rocznie zł. W przypadku ulgi 4 plus możliwe jest dodatkowo łączenie jej w przypadku małżeństw, które wychowują co najmniej czwórkę dzieci. W ich sytuacji jest to kwota w wysokości 171 056 zł rocznie.

Ulgą objęte są przychody pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku pracy, stosunku służbowego, umów zlecenie realizowanych przez osoby prywatnie (które nie prowadzą w tym zakresie działalności gospodarczej). W przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej mają zastosowanie zasady opodatkowania liniowe, podatkiem z tytułu zysków z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz według skali podatkowej.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki