Reklama
Reklama

Te osoby najszybciej otrzymają zwrot podatku. Sprawdź, czy jesteś na liście

Do końca lutego wszyscy pracownicy powinni dostać już druki PIT-11 za 2023 rok. Jeżeli otrzymamy je przed połową miesiąca, to warto złożyć deklarację podatkową od razu – przy wypłacie zwrotu podatku obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Niektórzy mogą liczyć na dodatkowe skrócenie terminów i przelew jeszcze w marcu. Co uprawnia do szybszej wypłaty zwrotu? Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Od kiedy można składać PIT za 2023 roku?

Zeznanie podatkowe za rok 2023 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Jak informuje portal pit.pl, technicznie można rozliczyć się już teraz, jednak nie przyspieszy to przelewu z tytułu zwrotu podatku. Do tego większość pracowników nie otrzymała jeszcze od swoich pracodawców druków PIT-11. Zgodnie z prawem zakłady pracy mają na to czas do końca lutego. 

Wcześniej (do końca stycznia) wszystkie dane musiały jednak trafić do Urzędu Skarbowego, a więc nawet jeśli nie dostaniemy jeszcze papierowej kopii, to 15 lutego będziemy mogli zatwierdzić już nasz PIT on-line. Warto jednak wstrzymać się do czasu wydania PIT-11 i sprawdzić poprawność wszystkich danych.

Zwrot podatku 2024. Kto otrzyma pieniądze najszybciej?

Najszybciej zwrot otrzymają podatnicy objęci Kartą Dużej Rodziny, o ile zaznaczą odpowiednią rubrykę w swoim zeznaniu przesłanym drogą elektroniczną. Wtedy czas na rozliczenie takiego wniosku ulega skróceniu do maksymalnie 30 dni.

Zobacz też: Urząd Skarbowy odda pieniądze osobom, które ociepliły domy. Na stole nawet kilkadziesiąt tysięcy

Rodziny wielodzietne, które deklaracją podatkową zajmą się jeszcze 15 lutego, otrzymają zwrot najpóźniej w połowie marca, choć czas oczekiwania może być jeszcze krótszy.

Do kiedy Urząd Skarbowy musi wypłacić zwrot podatku?

O kolejności wypłaty zwrotu podatku decyduje czas i forma złożenia zeznania. Zasada jest prosta - kto pierwszy ten lepszy, z bonusem dla tych, którzy rozliczą się elektronicznie. Termin rozliczeń startuje 15 lutego. Podane poniżej terminy mogą naliczać się najwcześniej od tej daty. 

  • 45 dni - to maksymalny czas na zwrot podatku dla deklaracji złożonych elektronicznie;
  • 90 dni - to maksymalny czas na zwrot podatku dla deklaracji przekazanych w formie papierowej.

Wszyscy, którzy nie zajmą się kwestią PIT do 30 kwietnia, zostaną rozliczeni automatycznie. Ewentualny zwrot zostanie wypłacony w ciągu maksymalnie 3 miesięcy (90 dni, licząc od 30 kwietnia, czyli w poniedziałek 29 lipca).

Zobacz też:

​Polacy mają najwięcej samochodów w całej Unii Europejskiej. Jednak w większości są to złomy

​Jeszcze więcej zniżek dla seniorów. Nie trzeba mieć legitymacji emeryta, wystarczy ta karta

​Bankomat "połknął" twoje pieniądze? Ekspert radzi, co zrobić w takiej sytuacji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki