Reklama
Reklama

​Możesz dostać 1000 zł na dziecko. Musisz jednak spełnić dwa warunki

Większość osób świadczenia związane z dziećmi kojarzy w ostatnich latach jedynie z 500 plus. To ewidentny błąd, który może sprawić, że nie złożymy w odpowiednim czasie wniosku o przysługujące nam środki. to jednych z nich należy tzw. becikowe. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać to świadczenie.

Komu należy się becikowe?

Becikowe, a właściwie zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, jest jednym z najdłużej funkcjonujących w Polsce świadczeń. Pierwsze wypłaty rozpoczęły się 18 lat temu — w lutym 2006 roku, z kolei dopiero w 2013 roku wprowadzony został próg dochodowy. Wniosek o zapomogę może złożyć rodzic nowo narodzonego dziecka, opiekun prawny dziecka (osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem), bądź opiekun faktyczny dziecka (osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka).

Sprawdź również: Te osoby najszybciej otrzymają zwrot podatku. Sprawdź, czy jesteś na liście

Przed złożeniem dokumentów należ sprawdzić, czy spełniasz określone prawem warunki. Najważniejszym z nich jest przebywanie matki dziecka pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży. Po drugie trzeba spełnić warunki finansowe. W przypadku becikowego dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 1922 zł netto miesięcznie. Warto również pamiętać, że osoba samotnie wychowująca dziecko, otrzyma becikowe, pod warunkiem ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica.

Jak złożyć wniosek o becikowe? Ile wynosi zapomoga z tytułu urodzenia dziecka?

Wniosek o zapomogę z tytułu urodzenia dziecka można składać przez Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do złożenia wniosku wymagany będzie podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Sam proces jest niezwykle łatwy i intuicyjny, a PIU pozwala dołączyć do wniosku wymagane załączniki.

Ile wynosi becikowe w 2024 roku? Otóż kwota zapomogi jest wypłacana jednorazowo, inaczej niż w przypadku m.in. świadczenia 500 plus. Żeby otrzymać dodatkowe 1000 zł ze względu na urodzenie dziecka, trzeba złożyć wniosek w okresie 12 miesięcy od urodzenia dziecko. Złożenie wniosku z nieuwzględnieniem powyższego okresu sprawia, że zostanie on pozostawiony bez rozpatrzenia, a wnioskodawca nie otrzyma pieniędzy na swoje konto.

Zobacz też:

Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Kilka prostych nawyków, o które warto dbać

​Darowizna czy testament. Sprawdź, jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na dziecko

21 dni bezpłatnego pobytu w sanatorium. Grupa upoważnionych do darmowego leczenia się powiększyła

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek