Reklama
Reklama

Masz takie banknoty w portfelu? Uważaj, nie zapłacisz nimi w sklepie

Popularność płatności bezgotówkowych rośnie wręcz z dnia na dzień. Nie oznacza to jednak, że chcąc zapłacić gotówką, sprzedawca nam to uniemożliwi. Nic bardziej mylnego. Są jednak sytuacje, w których może odmówić przyjęcia banknotu. Dowiedz się, jakie to przypadki i jakie dalsze kroki podjąć posiadając takie banknoty.

Naderwany lub zerwany banknot. Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia?

Kwestia naderwanych banknotów wydaje się dość powszednia, gdyż większość z nas ma w portfelach banknoty, które nie są w idealnym stanie. Jednak ten problem ma swoje odniesienie w polskim prawie, a dokładnie w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Artykuł 34 tego aktu stanowi wprost:

Co wynika z tych przepisów? Dają one prawo odmowy przyjęcia banknotów zużytych lub uszkodzonych przez sprzedawcę, jeśli stwierdzi taki stan rzeczy. Dodatkowo na podstawie tych przepisów takie samo prawo przysługuje kupującemu, jeśli sprzedawca wyda banknoty, które będą spełniały przesłanki zużycia lub uszkodzenia.

Sprawdź również: Możesz dostać 125 zł zwrotu za prąd. Wystarczy, że do połowy grudnia spełnisz jeden warunek

Jak wymienić naderwany lub zerwany banknot?

Na szczęście posiadanie zużytego lub uszkodzonego banknotu nie oznacza, że stracimy pieniądze. Narodowy Bank Polski, na podstawie powyższego artykułu, określił konkretną procedurę takiej wymiany. Zgodnie z rozporządzeniem wymienić takie banknoty można w każdej placówce bankowej na terenie Polski. Muszą one oczywiście być autentyczne, a także spełniać jeden z warunków, czyli być:

  • naddarte,
  • nadmiernie zabrudzone,
  • odbarwione,
  • podklejone,
  • postrzępione,
  • przerwane,
  • uszkodzone w inny sposób, również w skutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku,
  • zaplamione.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy banknot zostanie wymieniony za pełną wartość nominalną. Chodzi o banknoty, które zachowały między 45 proc. a 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze