Reklama
Reklama

​Każdy Polak dostanie 1300 zł do portfela. Kiedy wejdzie w życie dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to koncepcja, która od dziesiątek lat jest dyskutowana przez ekonomistów na całym świecie. Również w Polsce takie pomysły zaczynają przypominać coraz bardziej realnych kształtów, w tym konkretnych kwot. Dowiedz się, kiedy można się spodziewać wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Zasady bezwarunkowego dochodu podstawowego

Przede wszystkim należy podkreślić, że bezwarunkowy dochód podstawowy ma zastąpić wszelkie inne zasiłki, jakie funkcjonują do tej pory. Właśnie z tego względu byłaby to znaczna redukcja biurokratyzacji oraz kosztów ponoszonych przez państwo na obsługę tych programów. Świadczenie, jakim jest bezwarunkowy dochód podstawowy, byłoby przyznawane każdemu obywatelowi bez względu na dochody, wiek czy zatrudnienie, a jego kwota miałaby być odzwierciedleniem kwoty, która jest potrzebna do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Sprawdź również: Zmiany w telefonach milionów Polaków. Operatorzy będą musieli zablokować tę opcję

1300 zł dla każdego obywatela. Czy to wystarczająca kwota?

Podana powyżej kwota 1300 zł została ustalona przez ekspertów, którzy chcieli wprowadzić program pilotażowy w najbiedniejszych rejonach kraju. Jednak ich ustalenia opierały się na rzeczywistości przed pandemią, a co za tym idzie, powinny być urealnione do dzisiejszych cen i zarobków. Jednak w innych krajach, gdzie były już prowadzone pilotażowe programy BDP, kwoty świadczenia nie należały do najniższych. Przykładowo w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023 roku 30 osób z miast East Finchley i Jarrow otrzymało bezwarunkowo po 1600 funtów.

Kiedy możemy się spodziewać wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce?

Prawdopodobnie, gdyby nie pandemia, bezwarunkowy dochód podstawowy już byłby wprowadzony w Polsce, przynajmniej jako program pilotażowy. Jednak w ostatnich kilku latach zmiany gospodarcze znacznie wpłynęły na życie Polaków i stan ich finansów. Właśnie z tego względu wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego zostało przesunięte w czasie. Szczególnie ograniczenie wydatków na biurokrację, a także zapewnienie minimalnych środków do egzystencji dla najbiedniejszych, może być czynnikami, które zdecydują o wprowadzeniu BDP.

Zobacz też:

Oto najtańszy dyskont spożywczy w Polsce. To wcale nie Biedronka czy Lidl

Przed nami wzrost opłat za wywóz śmieci. W niektórych miastach ceny pójdą o 100 proc. w górę

​Zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury. Kiedy pieniądze trafią na twoje konto?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia