Reklama
Reklama

​Zmiany w telefonach milionów Polaków. Operatorzy będą musieli zablokować tę opcję

Użytkownicy telefonów komórkowych każdego dnia narażeni są na ataki ze strony cyberprzestępców. By ich uniknąć, należy przede wszystkim przestrzegać zasad bezpiecznego zachowania. Jednak z pomocą przychodzą również rozwiązania systemowe. Sprawdź, jak na poprawę cyberbezpieczeństwa wpłyną zmiany wprowadzone przez rząd.

Koniec z phishingiem, smishingiem i spoofingiem?

Najbardziej znane cyberoszustwa z wykorzystaniem technologii telekomunikacyjnej, to właśnie phishing, smishing oraz spoofing. Pierwszy z nich — phishing — polega na podszywaniu się pod inną osobę (lub instytucję) w celu wyłudzenia danych. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana forma cyberprzestępstwa, w której przestępcy najczęściej wykorzystują specjalnie zmienione strony internetowe bądź linki do nich.

Sprawdź również: Dostaniesz 500 plus dla seniora. Wystarczy, że spełnisz warunki i złożysz wniosek

Drugi rodzaj cyberprzestępstwa, czyli smishing, można określić jako rodzaj phishingu. Jest to jednak szczególny przypadek, gdy zamiast stron internetowych wykorzystuje się wiadomości SMS. Ostatni rodzaj — spoofing — odnosi się do podszywania pod banki, instytucje i urzędy państwowe, firmy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy.

Firmy telekomunikacyjne pomogą w walce z oszustwami

W walce z cyberoszustwami pomóc mają rozwiązania wprowadzone w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Chodzi między innymi o możliwość blokowania przez telekomy wiadomości, które będą nosiły znamiona spoofingu. Wzorce i napisy będą zgromadzone w systemie prowadzonym przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK). Od 25 marca 2024 roku dostęp do niego będą miały również firmy telekomunikacyjne. Jednak blokowanie połączeń głosowych przez telekomy będzie możliwe dopiero od 25 września 2024 roku.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze