Reklama
Reklama

Już można składać wnioski. Nie przegap terminu, bo dostaniesz mniej pieniędzy

Rozpoczął się nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy 800 plus. Lepiej pilnować terminów – to istotne w kontekście utrzymania ciągłości wypłat. Warto również zwrócić uwagę na poprawność wypełnienia wniosku. W przeciwnym razie wypłata świadczenia może zostać zawieszona.

Do kiedy złożyć wniosek o 800 plus? Lepiej pilnować terminów

1 lutego 2025 roku ruszył nabór wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego 800 plus na kolejny okres świadczeniowy. Warto pamiętać o ważnych terminach. W przypadku złożenia wniosku do 30 kwietnia pierwsza wypłata świadczenia powinna nastąpić do 30 czerwca. Z kolei złożenie wniosku w maju poskutkuje rozpatrzeniem do 31 lipca – wypłata 800 plus nastąpi wówczas wraz z wyrównaniem za czerwiec. Co istotne, jeżeli złożymy wniosek w czerwcu, to wtedy świadczenie zostanie wypłacone do końca sierpnia – również z wyrównaniem od czerwca. 

Warto zaznaczyć, że późniejsze złożenie wniosku (na przykład w lipcu) spowoduje, że świadczenie zostanie przyznane od miesiąca wnioskowania. W tym przypadku nie nastąpi wyrównanie za poprzednie miesiące.

Przeczytaj też: Bez tego dokumentu nie otrzymają emerytury. Sprawa dotyczy ponad miliona seniorów

Świadczenie przysługuje na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18 roku życia. Trzeba podkreślić również to, że wypłata 800 plus nie jest zależna od uzyskiwanych przez rodziców dochodów.

Wniosek o przyznanie 800 plus. Na to zwróć uwagę

Przygotowując wniosek o 800 plus warto zwrócić uwagę na kilka elementów. W skrajnym przypadku, niepoprawne wypełnienie formularza może wiązać się z ryzykiem zawieszenia świadczenia. Przede wszystkim, należy dokładnie wpisać numer PESEL dziecka oraz numer konta bankowego, na które ma trafić świadczenie. Trzeba także przypilnować tego, by nie zrobić literówek w imieniu lub nazwisku, a także odhaczyć niezbędne kratki w oświadczeniu. 

Wniosek o przyznanie 800 plus może zostać złożony wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić za pomocą platformy PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, a także poprzez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną

Zobacz też:

W PRL-u można było kupić za grosze, dziś są warte fortunę. Lepiej przeszukaj szuflady

Tyle trzeba zapłacić za faworki u Magdy Gessler. Klienci łapią się za głowę

Te osoby są zwolnione z abonamentu RTV. Muszą jednak pokazać dokument

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia