Reklama
Reklama

​Już jutro na kontach wielu Polaków pojawią się dodatkowe pieniądze. Kto dostanie 2650 zł?

Ruszają kolejne tury wypłat dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tzw. czternastki. O dokładnych datach i kwotach czternastej emerytury było wiadomo już od drugiej połowy sierpnia. Sprawdź, ilu Polaków otrzyma 15 września "czternastkę", ile wyniesie jej kwota "na rękę" oraz kto jest uprawniony do świadczenia.

Za nami już cztery tury wypłat dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli czternastej emerytury. Najbliższa z nich będzie miała miejsce 15 września, a jak zapowiedziała prezes ZUS, aż 80 proc. "czternastek" trafi na konto bankowe.

Ilu Polaków dostanie 15 września "czternastkę"?

Uprawnionych do otrzymania czternastej emerytury w 2023 roku jest niemal osiem milionów Polaków. W sumie zaplanowano aż siedem tur wypłat tego świadczenia. Cztery pierwsze miały miejsce 1, 5, 6 i 10 września. Kolejna już 15 września. Zgodnie z informacjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym dniu "czternastkę" otrzyma największa grupa osób, bo aż 1,5 miliona. Po tym dniu liczba Polaków, którzy otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, wzrośnie do pięciu milionów.

Po piątkowej wypłacie koszt "czternastek" dla budżetu państwa wzrośnie do 10,5 miliardów złotych. Warto również wspomnieć, że z około 8,8 miliona osób uprawnionych do otrzymania dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, 6,8 miliona otrzyma je w pełnej wysokości, natomiast dwa miliony — pomniejszone. Na wypłatę wszystkich czternastych emerytur w 2023 roku z budżetu państwa zostanie przeznaczona kwota 20,7 miliardów złotych.

Sprawdź również: Nowy dodatek dla emerytów. Mogą dostać nawet 300 zł miesięcznie

Kto jest uprawniony do otrzymania "czternastki"?

Żeby otrzymać dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze posiadać na ostatni dzień sierpnia nabyte prawo do:

  • emerytury,
  • renty,
  • innego długoterminowego świadczenia z ZUS.

Po drugie świadczenie główne nie może przekroczyć 2900 złotych brutto. Po przekroczeniu tego progu obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę", natomiast minimalna kwota wypłacanej "czternastki" to 50 złotych. Dla świadczeniobiorców, którzy otrzymują rentę lub emeryturę w wysokości powyżej 5500 złotych brutto, czternasta emerytura nie zostanie wypłacona.

Ważna jest również informacja, iż można otrzymać tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Ma to największe znaczenie dla osób, które mają prawo do renty rodzinnej. W takiej sytuacji "czternastka" zostanie wypłacona każdej osobie uprawnionej w równej części.

Sprawdź również: Opóźnienia w wypłacie 14. emerytury. Ile trzeba będzie czekać?

Ile będzie "czternastki" na rękę?

Kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego została ustalona przez Radę Ministrów na poziomie 2650 złotych brutto. Ile w takim razie będzie wynosiła czternasta emerytura "na rękę"? Będzie to uzależnione od kwoty świadczenia podstawowego. Każdy, kto otrzymuje minimalną emeryturę (1445,48 zł netto), otrzyma "na rękę" 2202,50 zł czternastej emerytury. Jednak osoby, których świadczenie główne wynosi 2900 złotych brutto i również otrzymają najwyższą "czternastkę", czyli 2650 zł brutto, na koncie zobaczą 2093,50 zł.

Warto pamiętać, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne jest przyznawane z urzędu. Oznacza to, że żeby dostać "czternastkę", nie trzeba składać żadnego wniosku.

Zobacz też:

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | renty | świadczenia | ZUS | seniorzy