Reklama
Reklama

Opóźnienia w wypłacie 14. emerytury. Ile trzeba będzie czekać?

Już niedługo emeryci i renciści otrzymają tzw. czternastkę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przygotowuje się do wypłaty 14. emerytury. Kiedy seniorzy dostaną pieniądze? Kto dokładnie będzie musiał czekać dłużej na wypłatę?

Czternasta emerytura jest wypłacana po raz trzeci w historii naszego kraju. Jeszcze na początku, czyli w 2021 roku, kiedy Rząd zadecydował o dodaniu nowego pakietu do świadczeń emerytalnych, 14. emerytura miała być okresowa. Teraz już wiemy, że ma być stałym świadczeniem.

Co ciekawe "czternastkę" o najwyższej wartości otrzymają emeryci, którzy w ramach standardowego świadczenia dostają najmniej pieniędzy. Z kolei uszczuplona wersja "czternastki" zostanie przekazana seniorom, którzy zapracowali sobie w trakcie swojego życia na wyższą emeryturę. 

Czy wszyscy seniorzy otrzymają 14. emeryturę?

Z 14. emerytury nie będą mogli skorzystać wszyscy seniorzy. Z grupy beneficjentów są wyłączeni emeryci dorabiający sobie do emerytury. Właśnie takie informacje przekazała regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Później rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku dodała, że pełną kwotę 14. będą mogli otrzymać seniorzy, których świadczenie główne nie przekracza 2900 złotych brutto. Jeśli np. emerytura lub renta będzie wyższa, to 14. emerytura zmniejszy się zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Ile wyniesie 14. emerytura?

Warto zaznaczyć, że 14. emerytura zostanie wypłacona automatycznie. Nie trzeba będzie składać żadnych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ile wyniesie sama wartość "czternastki"?

 • Wartość 14. emerytury w 2023 roku będzie równa najniższemu świadczeniu, które wynosi aktualnie 1588,44 zł brutto. 
 • Seniorom, którzy zapracowali na świadczenie o wartości pomiędzy 2900 a 4438,44 zł, czternasta emerytura zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
 • 14. emeryturę w pełnej kwocie otrzymają seniorzy, których standardowe świadczenie z ZUS nie przekracza 2900 zł brutto.
 • Najniższa wartość 14. będzie miała wynieść (zgodnie z zasadami naliczania) minimum 50 zł, żeby przysługiwało świadczenie.

Kiedy są wypłaty 14. emerytury?

O terminie wypłat 14. emerytur wypowiedziała się Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Dodatkowe świadczenie ma trafić do emerytów wraz ze standardową emeryturą lub rentą w terminie, w którym zwykle są wypłacane seniorom pieniądze z ZUS. Dotyczy to dat takich jak:

 • 1 września,
 • 5 września,
 • 6 września,
 • 10 września,
 • 15 września,
 • 20 września,
 • 25 września.

Warto mieć na uwadze, że od 14. emerytury zostanie też pobrana składka zdrowotna w wysokości 9%. Oprócz tego od wartości brutto świadczenia jest odejmowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że część pieniędzy z "czternastki" trafia z powrotem do Skarbu Państwa, pomimo tego, że całość świadczenia pochodzi z podatków obywateli.

Kto musi poczekać na 14. emeryturę?

Niestety nie wszyscy od razu otrzymają 14. emeryturę od razu. Niektórzy będą musieli poczekać. W cierpliwość powinni uzbroić się seniorzy, którzy dostają wypłaty kwartalne. Takim przypadkiem są świadczenia, chociażby z KRUS. Ile seniorzy będą musieli czekać na 14. emeryturę? 

Niestety zostanie ona wypłacona znacznie później niż we wrześniu. Rząd ustalił termin wypłat czternastki dla seniorów otrzymujących świadczenia kwartalnie dopiero na październik 2023 roku. W tej grupie najwięcej jest byłych rolników, którzy po zakończeniu aktywnej działalności rolniczej dostają świadczenia z KRUS – raz na kwartał.

Zobacz też:

​Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy, że znajdziesz przycisk "bułka"

Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić

Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | świadczenia