Reklama
Reklama

Nie tylko ZUS! Jak jeszcze możesz oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Na polski system emerytalny narzeka prawie każdy, bez względu na wiek. Co więcej, widoków na zmianę nie ma nie tylko w najbliższym czasie, ale także dalszej perspektywie — nie widać. Dlatego każdy powinien zacząć oszczędzać pieniądze na emeryturę poza ZUS.

Aktualnie emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi około 40 proc. ostatniej pensji. Jednak prognozowany jest szybki spadek tego wskaźnika — za 20 lat może wynosić jedynie 20 proc.

Prywatna emerytura — wiesz, na co odkładasz

Emerytura kojarzy się przede wszystkim ze świadczeniem wypłacanym przez państwo. Jednak nikt nikomu nie broni odkładania własnego kapitału, który będzie wypłacany po ustaniu pracy zarobkowej. O prywatnej emeryturze mówimy w przypadku:

  • indywidualnych kont emerytalnych (IKE),
  • indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

Pierwsze dwa rozwiązania dostępne są dla wszystkich, natomiast PPK jedynie dla pracowników etatowych.

Wpłacając pieniądze na IKE lub IKZE można samemu zdecydować, czy mają one być jedynie odkładane na koncie z niskim oprocentowaniem, czy też inwestowane. To właśnie Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Konta Emerytalne są jednymi z najczęściej wybieranych form odkładania dodatkowych pieniędzy na emeryturę.

Warto inwestować, ale z głową

Rynek finansowy rozciąga niezwykle szerokie perspektywy inwestycyjne praktycznie dla wszystkich. Również dla tych, którzy chcą zabezpieczyć dodatkowe środki na emeryturę. Do wyboru jest inwestowanie w złoto, kryptowaluty, fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, waluty czy też tzw. gra na giełdzie. Należy pamiętać, że może to powodować mniejsze (np. obligacje skarbowe) lub większe (chociażby kryptowaluty czy inwestowanie na giełdzie) ryzyko. Nawet jeśli stopa zwrotu inwestycji jest wysoka, warto pamiętać o podstawowej zasadzie — inwestujemy tylko te pieniądze, które możemy stracić. Dotyczy to przede wszystkim instrumentów o wysokim ryzyku.

Jedną z pewniejszych dróg do odłożenia dodatkowych pieniędzy na emeryturę jest inwestycja w nieruchomości. O ile w większości przypadków próg wejścia jest stosunkowo wysoki, o tyle czasem może nam być dużo łatwiej. Chociażby w przypadku, gdy dostaniemy mieszkanie w spadku. Wynajem nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów osiągania dochodu pasywnego, a ich wzrost wartości jest prawie pewny.

Zacznijmy od podstaw

W przypadku, gdy nie dysponujemy gotówką, która pozwoli nam zainwestować w nieruchomości lub nie chcemy ryzykować gry na giełdzie, warto zacząć spokojnie od podstaw. Już nawet 100 złotych wpłacane regularnie na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego pozwoli uzyskać dodatkowe kilkaset złotych do emerytury (dla osób w wieku około 33 lat). Może to być kwota, która jest równowartością 33 proc. aktualnej minimalnej emerytury, więc zauważalnie podreperuje budżet emeryta.

Pomyślmy również o tym, co jest tu i teraz. Nawet jeśli jesteśmy w sile wieku, powinniśmy pamiętać o kruchości życia. Z tego względu najlepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie. Gdy dosięgnie nas przedwcześnie ciężka choroba lub śmierć, my lub nasi bliscy otrzymają środki, które na pewno przydadzą się w życiu.

Zobacz też:

Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?

​Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie

Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | oszczędzanie | pieniądze | ZUS | zarobki