Jesteś na urlopie macierzyńskim i chcesz sobie dorobić? Sprawdź, czy możesz pracować pobierając zasiłek
Zasiłek macierzyński to 100 proc. dotychczasowej wypłaty, a przynajmniej jej podstawy. Nie obejmuje on jednak różnych dodatków i premii, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze dochody. Tymczasem dziecko to oprócz eksplozji szczęścia także nieuchronny wzrost wydatków. Nic dziwnego, że wiele kobiet chciałoby nieco dorobić, wykorzystując resztki wolnego czasu i energii. Co mówi na ten temat prawo? Niewiele...i paradoksalnie to świetna wiadomość dla wszystkich mam!
Szukasz prostej odpowiedzi na pytanie, czy możesz pracować podczas urlopu macierzyńskiego i nie martwić się utratą prawa do zasiłku? To rzadki przypadek, gdy możemy udzielić jej bez przywoływania żadnych paragrafów.
Kobieta na urlopie macierzyńskim może podjąć pracę u innego pracodawcy nawet na cały etat bez utraty zasiłku i groźby jakichkolwiek negatywnych konsekwencji.
Dlaczego nie podajemy podstawy prawnej? Powód jest bardzo prosty – bo przepisy nie regulują tej kwestii, a więc obowiązuje zasada "co nie jest zabronione, jest dozwolone".
Nie jest to wniosek z amatorskiej analizy autora, ale stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy, która na swoich stronach informuje też, że identyczne zasady dotyczą urlopów rodzicielskich. W pełni legalne jest nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, ale także wszelkich rodzajów umów cywilnoprawnych.
Czytaj także: Te matki mogą dostać dodatkowe 1000 zł na dziecko. Jest tylko jeden warunek
Co więcej, jeżeli taki obowiązek nie wynika z umowy o pracę czy innych wewnątrzzakładowych dokumentów to pracowniczka na urlopie podejmująca zatrudnienie w innym miejscu nie musi informować o tym dotychczasowego pracodawcy (prawo pracy nie nakłada takiej powinności).
Podjęcie pracy w innym miejscu jest w pełni legalne, choć oczywiście pierwotny pracodawca może zapatrywać się na to niezbyt przychylnie. Panie na urlopie macierzyńskim, jeżeli czują się na siłach i chcą wrócić do aktywności zawodowej, mają do tego prawo także we własnym zakładzie i to reguluje już Kodeks pracy. W myśl art. 182(1e) tej ustawy:
Jest to szczególnie opłacalne w przypadku urlopu rodzicielskiego, gdzie wysokość świadczenia wynosi 80 proc. podstawowego wynagrodzenia sprzed urlopu. W przypadku zasiłku macierzyńskiego jest to 100 proc. podstawy.
Co do zasady urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu macierzyńskiego matka może przekazać swoją część urlopu ojcu (maksymalnie 6 tygodni).
Zobacz też:
Ci seniorzy nie muszą płacić za śmieci. Należysz do tej grupy?
Te osoby mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. To nie tylko seniorzy
Kara za brak tego podatku to 86 tys. zł. Masz na to jedynie 14 dni