Reklama
Reklama

​Jadąc w trasę, zdejmujesz buty? Prawnik wyjaśnia, czy można dostać mandat za prowadzenie boso

Wiele kwestii związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego, takich jak przekraczanie prędkości, jest ewidentnych. Jednak czy można dostać mandat za... jazdę bez butów? Jak się okazuje, takie sytuacje nie tylko się zdarzają, ale także mogą powodować duże niebezpieczeństwo. Dowiedz się, jaki mandat grozi za prowadzenie na boso.

Jazda bez butów a bezpieczeństwo. Statystyki są nieubłagane

Niektórzy, szczególnie podczas długiej jazdy, wpadają na pomysł, by pozbyć się butów. Niestety nie jest to tylko sytuacja związana z komfortem kierowcy, ale również, a może przede wszystkim, z bezpieczeństwem. Jak widać w statystykach co roku nawet 1,4 miliona wypadków oraz niebezpiecznych zachowań na drodze jest spowodowanych właśnie obuwiem, a właściwie jego brakiem lub niedostosowaniem. Warto o tym pamiętać, jeszcze zanim sprawdzimy kwestię mandatu karnego za taką jazdę.

Sprawdź również: Świetna wiadomość dla emerytów. W grudniu ZUS ponownie przeliczy emerytury

Czy można zdawać egzamin na prawo jazdy bez butów?

Papierkiem lakmusowym sytuacji, w której kierowca prowadzi pojazd na boso, może być oczywiście egzamin na prawo jazdy. Czy w takiej sytuacji osoba zdająca może prowadzić samochód bez butów lub w japonkach? Okazuje się, że nie. Gdyby taki przypadek miał miejsce, egzaminator jest zobowiązany nie dopuścić egzaminowanego do praktycznej części egzaminu, co oznacza w konsekwencji uzyskanie wyniku negatywnego. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy w taki sposób podejść do egzaminu.

Sprawdź również: Nie zapomnij o tej opłacie. Na nieuważnych czeka kilkadziesiąt tysięcy kary

Mandat za jazdę na boso może być naprawdę wysoki

W trakcie kontroli drogowej funkcjonariusz może zwrócić uwagę na buty kierowcy. W tym aspekcie obowiązuje dość ogólny przepis artykułu 86 paragraf 1 Kodeksu wykroczeń, który brzmi:

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem takie zachowanie jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 20 do nawet 5000 złotych. Po wejściu w życie przepisów podwyższających liczbę punktów karnych przyznawanych za przewinienia drogowego, złamanie tego przepisu oznacza, że kierowca otrzyma również minimum 10 punktów karnych.

Zobacz też:

Lubisz chodzić do kina? Szykuj się na podwyżki. Ceny biletów idą ostro w górę

​Ponad 3000 zł rocznie więcej do emerytury. Uprawnieni muszą tylko złożyć wniosek, ale nie do ZUS-u

​Kilkadziesiąt tysięcy kary za brak deklaracji w terminie. Masz na to tylko dwa tygodnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe