Reklama
Reklama

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

Wiele emerytów posiada w swoim portfelu pewien dokument, nie wiedząc nawet, ile korzyści ze sobą niesie. Legitymacja emeryta-rencisty, bo to właśnie o niej mowa, uprawnia do skorzystania z licznych ulg oraz zniżek. Jedyne co trzeba zrobić, to okazać dokument przy kontroli uprawnień. Dowiedz się, kto może otrzymać legitymację emeryta, a także jakie przywileje przyznaje. Jest ich całkiem sporo.  

Jednym z narzędzi wpływających na jakość życia emerytów oraz rencistów jest legitymacja emeryta-seniora, która nie tylko potwierdza ten status, ale także otwiera drzwi do licznych ulg i zniżek. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taki dokument nosi w swoim portfelu na co dzień. Czas dowiedzieć się, jakie korzyści ze sobą niesie posiadanie tej legitymacji.

Legitymacja emeryta-rencisty. Dlaczego warto ją mieć przy sobie? 

Legitymacja emeryta rencisty to dokument tożsamości, którego celem jest potwierdzenie statusu emeryta bądź rencisty. Na jego podstawie osoby uprawnione są do korzystania z szeregu zniżek, ulg oraz przywilejów. Legitymacja ta jest wydawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli tak zwany ZUS.  

Taki dokument przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, a więc w przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś mężczyzn 65 lat. Po osiągnięciu tego wieku osoby mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne. Ponadto legitymacja przysługuje osobom otrzymującym rentę. Ta może być przyznawana z różnych powodów, np. wypadek przy pracy czy choroba zawodowa.  

Taka niepozorna legitymacja emeryta niesie ze sobą wiele korzyści, o których nie mówi się zbyt dużo. Warto mieć przy sobie ten dokument. Od 2023 roku jest to o wiele prostsze, ponieważ legitymację można nosić ze sobą nie tylko w postaci plastikowej plakietki, ale również i w aplikacji mObywatel w wersji elektronicznej.  

Przeczytaj także: Zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury. Kiedy pieniądze trafią na twoje konto?

Jakie są ulgi na legitymację emeryta? Wiele osób o nich nie wie

Posiadanie legitymacji emeryta-rencisty to liczne korzyści, które mogą pomóc zaoszczędzić, a także podnieść jakość życia na emeryturze bądź rencie. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy tylko wyrobić legitymację, ale również w razie kontroli uprawnień, należy mieć ją przy sobie. Wobec tego, z jakich zniżek mogą skorzystać seniorzy na podstawie legitymacji emeryta rencisty?  

Przede wszystkim są to zniżki na przejazdy komunikacją miejską i kolejową. Oprócz tego przysługują takie zniżki jak:  

  • Zniżki na pobyt w uzdrowisku  
  • Zwolnienie z części opłat za rehabilitację  
  • Zniżki bądź darmowe niektóre leki w aptece  
  • Zniżki w ośrodkach kultury, takich jak teatry  
  • Zwolnienie z opłat za abonament RTV 

Takie ulgi mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, dlatego warto mieć świadomość, że przysługują one posiadaczom tej legitymacji. Nie wystarczy tylko mieć wyrobiony dokument, trzeba jeszcze z niego korzystać. Warto mieć go przy sobie, bowiem w czasie korzystania z przysługującej zniżki, należy w razie kontroli okazać dokument potwierdzający uprawnienia.  

Może cię zainteresować: Tu seniorzy zapłacą mniej. Skorzystaj w wakacje i zaoszczędź na biletach wstępu

Jak wyrobić legitymację emeryta?  

Przede wszystkim, aby uzyskać legitymację emeryta-rencisty należy osiągnąć wiek emerytalny bądź być na rencie. W wersji tradycyjnej dokument przyznawany jest na podstawie złożenia wniosku o wydanie legitymacji. Można to zrobić osobiście w placówce ZUS, drogą elektroniczną lub tradycyjnie pocztą. Po rozpatrzeniu wniosku legitymacja w wersji plastikowej będzie czekać do odbioru w placówce ZUS lub zostanie wysłana pod wskazany adres.  

Od 2023 roku emeryci i renciści mogą korzystać również z wersji elektronicznej tego dokumentu, za pomocą aplikacji mObywatel. W ten sposób legitymacja przyznawana jest osobom uprawnionym automatycznie. Nie trzeba więc składać wniosku. Wobec tego seniorzy mają dwie opcje dysponowania legitymacją emeryta.

Zobacz też:

Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

​Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

Wcale nie w Warszawie. To tu mieszkają najlepiej zarabiający Polacy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulgi dla seniorów | oszczędzanie