Reklama
Reklama

​Dzięki tej legitymacji możesz sporo zaoszczędzić. Sprawdź, kto może ją wyrobić

Emeryci to grupa, która jest niezwykle mocno narażona na podwyżki cen towarów i usług, a także wszelkiego rodzaju opłat. Z tego względu otrzymują dodatkowe świadczenia, takie jak trzynasta czy czternasta emerytura, ale przysługuje im również wiele innych ulg. Sprawdź, na czym mogą oszczędzić seniorzy posiadający legitymację emeryta.

Komunikacja miejska i pociągi taniej dla emerytów

Przejazdy komunikacją miejską lub pociągami potrafią kosztować naprawdę sporo. Dodatkowo w przypadku seniorów dużym utrudnieniem może być brak możliwości korzystania z własnego auta zarówno ze względu na zdrowie, jak i koszty jego utrzymania. Właśnie dlatego posiadacze legitymacji emeryta mogą korzystać z szeregu zniżek, które w przypadku komunikacji miejskiej ustalane są bezpośrednio przez samorządy. Ostatnio pisaliśmy o warunkach, jakie trzeba spełnić, by móc korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

Sprawdź również: Podwyżki opłat najbardziej dotkną seniorów. Wielu z nich będzie musiało zostać w domu

Emeryci nie muszą płacić abonamentu RTV

Dużą ulgą finansową dla emerytów jest również brak konieczności opłacania abonamentu RTV. W tym przypadku można skorzystać z dwóch rozwiązań. Po pierwsze zwolnienie z opłat za abonament RTV przysługuje wszystkim seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia. Jednak mogą z niego skorzystać również młodsi emeryci. W tym celu należy spełnić trzy kryteria: wieku (60 lat), emerytalny (pełne prawo do emerytury) oraz dochodowy (emerytura w wysokości nie większej niż 55 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie pocztowym.

Jeszcze więcej ulg dla seniorów

Dodatkowo seniorzy posiadające legitymację emeryta mogą skorzystać z 50 proc. ulgi na wyrobienie paszportu (dla osób po 75. roku życia usługa jest darmowa), a także z programu bezpłatnych leków. W tym przypadku wystarczy mieć ukończone 65 lat oraz receptę od lekarza, na której znajduje się preparat objęty refundacją. Warto również sprawdzić ofertę hoteli, pensjonatów, kin, muzeów, ogrodów botanicznych lub zoologicznych czy też teatrów. W wielu tych miejscach emeryci posiadający specjalną legitymację mogą liczyć na zniżki rzędu 30-50 proc.

Zobacz też:

​Praca za 8 tys. "na rękę", trzy posiłki dziennie... chętnych nie ma

​Najdroższe warzywo świata w Polsce jest chwastem. Francuzi płacą za nie ponad 4000 zł

Darmowa komunikacja dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | pieniądze | ulgi dla seniorów | seniorzy