Reklama
Reklama

​Darmowa komunikacja miejska dla sporej grupy Polaków. Nie trzeba składać żadnego wniosku

Kwestia komunikacji zbiorowej, zarówno miejskiej, jak i dalekobieżnej, od wielu lat zajmuje miejsce w debacie publicznej. Jednym z czynników wpływających na zbyt małą popularność takiego rozwiązania nadal jest kwestia finansowa. Sprawdź, kto może skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej i ile na tym zaoszczędzi.

Darmowa komunikacja miejska? Jeden warunek

Możliwość skorzystania z darmowej komunikacji miejskiej mają wszyscy Polacy, którzy ukończyli 70. rok życia. W dodatku nie trzeba w tym celu wyrabiać specjalnych dokumentów czy też składać wniosków. Wystarczy, że podczas kontroli okaże kontrolerowi legitymację emeryta bądź dowód osobisty. Jest to zniżka, która obowiązuje w każdym polskim mieście i wsi, w której funkcjonuje komunikacja miejska. Dodatkowo dla seniorów w wielu miastach dostępne są spore zniżki po ukończeniu odpowiedniego wieku. Jednak takie upusty są zależne od jednostkowych decyzji władz samorządowych.

Sprawdź również: Dostaniesz 500 plus dla seniora. Wystarczy, że spełnisz warunki i złożysz wniosek

W tych miastach więcej osób pojedzie za darmo

Największe zniżki na przejazdy komunikacją miejską mają mieszkańcy Lublina i Wrocławia. W tych dwóch miastach władze zdecydowały się wprowadzić darmowe przejazdy dla seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia. Dla kobiet, które nie osiągnęły jeszcze tego wieku, przewidziane zostały zniżki z tytułu bycia emerytem w wysokości 50 proc. Można z nich korzystać po ukończeniu 60. roku życia. Również o połowę mniej zapłacą seniorzy (panie po ukończeniu 55. roku życia oraz panowie po ukończeniu 60. roku życia) w Szczecinie. Z kolei w Warszawie, dla osób, które ukończyły 65. rok życia, wprowadzony został tzw. bilet seniora w cenie 50 zł za rok.

Zobacz też:

Tak oszczędzisz we Wszystkich Świętych. W tym miejscu dostaniesz darmowe znicze

Polacy nie będą zadowoleni. Symbol Wszystkich Świętych drastycznie podrożeje

​W tych miesiącach przejście na emeryturę jest złym pomysłem. Stracisz sporo pieniędzy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | pieniądze | ulgi dla seniorów | seniorzy