Reklama
Reklama

Dofinansowanie prywatnej wizyty u stomatologa. Nawet 500 zł dla każdego ubezpieczonego

Wizyta u dentysty zwykle nie należy do przyjemnych, jednak jest czymś koniecznym. Wiele osób zwleka jednak nawet z kontrolą stanu uzębienia, obawiając się wysokich kosztów. Nie wszyscy wiedzą, że Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje dopłaty do wizyt w gabinecie, z którym ma podpisany kontrakt. Jakie zabiegi są refundowane? Wyjaśniamy.

Wizyty w gabinetach stomatologicznych nigdy nie należały do tanich, jednak inflacja sprawiła, że ceny jeszcze wzrosły. Nie wszystkich stać na podobny wydatek. Wiele osób decyduje się więc na wizyty w ramach NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bowiem dopłatę w wysokości 500 zł do wizyty w gabinecie, z którym ma podpisany kontrakt. Kwota jest oczywiście umowna. To spore udogodnienie, jednak nie wszystkie zabiegi mogą zostać wykonane bezpłatnie. Do jakich mamy prawo?

Komu przysługuje refundacja leczenia stomatologicznego?

Wszystkie osoby w Polsce objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mają prawo do refundowania przez NFZ podstawowych zabiegów i przeglądu dentystycznego. Istotne jest jednak, by udać się do gabinetu, który współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na przegląd jamy ustnej można się udać nawet trzy razy w roku. Inne zabiegi mogą się zwykle odbyć raz w roku. 

Czytaj też: Pieniądze za zwrot plastikowych butelek. Niedługo na ulicach pojawią się butelkomaty 

Lista refundowanych zabiegów. Za to nie musisz płacić

Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pacjenci mogą przeczytać, jakie między innymi świadczenia są refundowane przez NFZ w ramach leczenia stomatologicznego. Chodzi tu między innymi o świadczenia ogólnostomatologiczne, protetyki czy pomocy doraźnej. Warto wiedzieć, że kto zgłosi się do dentysty z bólem, powinien otrzymać pomoc tego samego dnia. W ramach świadczeń gwarantowanych dentysta zapewnia pacjentom bezpłatne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, a także środki pomocnicze.

Świadczenia gwarantowane w zakresie leczenia stomatologicznego, które przysługują pacjentom, to między innymi badanie stomatologiczne z dodatkową instrukcją, jak dbać o jamę ustną (raz w roku), kontrolne badania lekarskie (3 razy w roku), leczenie próchnicy i znieczulenie do zabiegów, zdjęcia rentgenowskie wewnątrz ust czy zdjęcie pantomograficzne z opisem. Można liczyć również na leczenie kanałowe od jedynek do trójek, usunięcie kamienia nazębnego z zębów w jednym łuku (raz w roku), leczenie zmian na błonie śluzowej i chirurgiczne usunięcie zęba.

Rodziców ucieszy z pewnością fakt, że refundowane przez NFZ jest także leczenie i profilaktyka zębów mlecznych oraz stałych dzieci i młodzieży do osiągniecia pełnoletności, a także leczenie ortodontyczne dzieci do 12 roku życia. 

Zobacz też:

Dzięki temu dostaniesz wyższą emeryturę. ZUS zdradza najważniejsze czynniki

Tyle zapłacimy w tym roku za żywą choinkę. Jeden gatunek będzie najdroższy

Chcesz kupić grzejnik elektryczny? Ten zużywa najmniej prądu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie