Reklama
Reklama

Pieniądze za zwrot plastikowych butelek. Niedługo na ulicach pojawią się butelkomaty

System kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce już od 2025 roku. Zwrot butelek i odzyskanie pieniędzy będzie możliwe nie tylko w sklepach, ale także w specjalnych butelkomatach. Powstające sprzęty stają się coraz nowocześniejsze. Podobno wystarczy kilka słów, by fundusze trafiły na konto bankowe. Co warto wiedzieć na ten temat?

Już wkrótce zostanie w Polsce wprowadzony system kaucyjny, w ramach którego między innymi do plastikowych butelek ma zostać doliczona dodatkowa opłata, którą będzie można odzyskać po ich zwróceniu. Sklepy będą mieć obowiązek przyjmowania butelek. Pojawią się też specjalne butelkomaty, które po podaniu odpowiedniego hasła przeleją pieniądze na konto. Jak to możliwe? Wyjaśniamy.

System kaucyjny w Polsce. Od kiedy i co się zmieni?

System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce już od 1 stycznia 2025 roku. Chodzi tu o kaucje na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra, a także metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Przy ich zakupie dopłacimy za opakowanie, jednak później kwota ta zostanie nam zwrócona, jeśli je oddamy.

Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, jednak większe (o powierzchni powyżej 200 mkw.) będą miały obowiązek odbierania pustych opakowań. Butelki będzie można również zwrócić w specjalnych butelkomatach. 

Czytaj też: W najbliższych tygodniach czeka nas podwyżka cen jedzenia. Te produkty podrożeją 

Jak działają butelkomaty i co umożliwiają?

Butelkomaty będą przelewać pieniądze z kaucji prosto na konto bankowe. Podczas oddawania butelki wystarczy wypowiedzieć odpowiedni ciąg słów, by kaucja trafiła na zakodowany numer konta. Z butelkomatów będzie więc można korzystać bez użycia karty płatniczej czy dokumentów.

Urządzenia tego typu mają się pojawić w miejscach, w których ludzie generują sporo śmieci — na przykład na plaży czy w parkach. Pierwsze testy tego rodzaju urządzeń mają się odbyć w czerwcu 2024 roku. Oczywiście, sprzęt ma być uniwersalny, zatem oprócz przelewów możliwe ma być również otrzymanie zwrotu kaucji na kartę czy zwrotu gotówki. W tym ostatnim wypadku chodzi o sytuację, gdy butelkomat znajdzie się w sklepie i po wydaniu przez niego odpowiedniego potwierdzenia będzie można podejść do kasy, aby odzyskać należną sumę. 

Zobacz też:

Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?

​Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie

Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie