Reklama
Reklama

W najbliższych tygodniach czeka nas podwyżka cen jedzenia. Te produkty podrożeją

Niedawno Ministerstwo Finansów ogłosiło, że nie przedłuży zerowego VAT-u na żywność. Wobec tego powróci stawka sprzed 1 lutego 2022 roku. Oznacza to, że ceny wielu podstawowych produktów spożywczych wzrosną. Co podrożeje i kiedy konkretnie zapłacimy więcej za zakupy? Odpowiadamy.

Koniec zerowego VAT-u na żywność. Co i kiedy podrożeje?

Na początku 2022 roku rząd podejmował różnego rodzaju działania antyinflacyjne. Jednym ze sposobów walki z wszechobecną drożyzną było wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na niektóre produkty spożywcze. Pod koniec 2023, rzeczona stawka została przedłużona do końca pierwszego kwartału 2024 roku. 

Niedawno Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT. Wynika to z tego, że obecnie inflacja spada. Jednak wskutek tej decyzji zapłacimy więcej za jedzenie podczas zakupów spożywczych. Co konkretnie podrożeje? Mowa tu między innymi o: 

  • owocach i warzywach; 
  • orzechach; 
  • produktach zbożowych; 
  • nabiale; 
  • mięsie; 
  • rybach; 
  • miodzie; 
  • tłuszczach jadalnych. 

Kiedy konkretnie powróci 5-procentowa stawka VAT na żywność? Obniżenie podatku obowiązuje do końca pierwszego kwartału, a zatem do końca marca. Wobec tego produkty spożywcze podrożeją 1 kwietnia.

Przeczytaj też: Karta Moja Biedronka ma ukrytą funkcję, o której nikt nie wie. Zaoszczędzisz dwa razy więcej

Zerowy VAT na żywność. Utrzymanie stawki kosztowało budżet ponad 2,745 mld zł

Wprowadzenie zerowego VAT-u na produkty spożywcze kosztowało budżet państwa mnóstwo pieniędzy. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, samo przedłużenie zerowej stawki od początku tego roku do końca marca miało nieść za sobą koszt w wysokości około 2,745 mld zł

Co więcej, z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w lutym i marcu odczyty inflacji rok do roku oraz tempo wzrostu cen żywności (również rok do roku) będą miały tendencję spadkową. Resort wskazuje, że niższa dynamika cen może być spowodowana między innymi przez spadki cen na światowych rynkach rolnych

Zobacz też:

Intercity rozdaje darmowe bilety. Nie każdy może skorzystać

400 zł zwrotu podatku dla emerytów? Takie warunki trzeba spełnić

​Tyle kosztuje wyrobienie paszportu przed wakacjami. Niektórzy dostaną dokument za darmo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | zakupy