Reklama
Reklama

​Dodatkowy zastrzyk gotówki już 14 października. Kto dostanie te pieniądze?

O tym, że nauczyciele są grupą zawodową uprzywilejowaną w wielu kwestiach, rozmawia się od dawna. Najczęściej podnoszone argumenty to dwumiesięczne wakacje oraz szybsza emerytura. Teraz rząd postanowił wypłacić nauczycielom nagrodę z okazji powstania KEN. Sprawdź, kto może liczyć na dodatkowe 1125 złotych.

Komisja Edukacji Narodowej została powołana 14 października 1773 roku. Była pierwszą w Polsce i zarazem w Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Od 1972 roku właśnie tego dnia obchodzony był Dzień Nauczyciela, który w 1982 roku przemianowano na Dzień Edukacji Narodowej.

Kto dostanie nagrodę w wysokości 1125 zł?

Nagroda finansowa z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej zostanie przyznana w związku z porozumieniem wypracowanym przez rząd i Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" w lipcu 2023 roku. Jego głównym postulatem była podwyżka wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej, jednak w dodatkowych zapisach znalazły się również m.in. nagrody dla nauczycieli. Zgodnie z harmonogramem mają one zostać wypłacone nauczycielom spełniającym warunki do 14 października 2023 roku.

Sprawdź również: Od 23 września duże zmiany w obrocie gotówką. Tymi banknotami już nigdzie nie zapłacisz

Jednak nie każdy nauczyciel będzie mógł się cieszyć z dodatkowych środków na swoim koncie. Żeby otrzymać nagrodę, należy spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim trzeba być zatrudnionym jako nauczyciel w przedszkolu (lub innej formie wychowania przedszkolnego), szkole lub placówce, bądź jako wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny. Dodatkowo w okresie od 1 do 20 września 2023 roku nie może przebywać nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym. Nagroda jest przyznawana bez względu od wymiaru prowadzonych zajęć, zajmowanego stanowiska, okresu zatrudnienia, stażu pracy i stopnia awansu zawodowego.

Nagroda specjalna z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Ile nauczyciele dostaną "na rękę"?

W dodanym do Karty Nauczyciela artykule 92a mowa jest wprost o nagrodzie specjalnej w wysokości 1125 złotych. Problem polega na tym, że nie wiadomo, czy tak kwota jest kwotą brutto wypłacaną pracownikowi, czy całkowitym kosztem dla pracodawcy. W pierwszym przypadku zgodnie z kalkulatorem wynagrodzeń jest to kwota 883 zł "na rękę", natomiast w drugim każdy nauczyciel dostałby jedynie 733 zł "na rękę". Różnica na poziomie ponad 20 proc. wydaje się być w tym przypadku dość spora i odczuwalna.

Sprawdź również: W PRL-u miał ją każdy. Dziś zapomniana, a może być warta krocie

Zaniepokojenie tym faktem jako pierwsi wyrazili przedstawiciele samorządów. Próbowali dopytać się Ministerstwa Finansów o szczegóły wypłat rzeczonych nagród. Jak mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i współsekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, z odpowiedzi resortu wynika, że podana w Karcie Nauczyciela kwota zawiera wszelkie koszty, w tym koszty pracodawcy. Oznacza to, że specjalna nagroda z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej będzie wynosiła nie prawie 900 złotych, a "jedynie" 733 zł "na rękę".

Zobacz też:

​Jeździsz samochodem po nieodśnieżonej drodze? Możesz dostać odszkodowanie

Emerytura nie tylko dla seniorów. Właściciele tych psów mogą dostać ponad 500 zł

Tu seniorzy zapłacą mniej za zakupy spożywcze. Program zniżkowy w znanej sieci sklepów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze