Do końca tygodnia większość Polaków musi zapłacić ten podatek. Zrób to, by uniknąć kary
Jak wiadomo, w życiu pewne są tylko dwie rzeczy — śmierć i podatki. Wiele z nich płacimy na co dzień, nawet nieświadomie (np. podatek VAT), natomiast o opłaceniu innych musimy pamiętać. Tak jest, chociażby z podatkiem od nieruchomości, którego płatność pierwszej raty przypada na 15 marca.
Jak sama nazwa wskazuje, podatek od nieruchomości muszą opłacać właściciele nieruchomości. Pod tym pojęciem kryją się budowle (czyli obiekty, które nie są budynkami lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej), budynki (bądź ich części) oraz grunty. Co do zasady opodatkowane nie są z kolei użytki rolne i lasy, które nie są zajęte na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.
Sprawdź również: Jesteś na L4? Pracodawca może cię zwolnić, jeśli przekroczysz ten termin
W kwestii wysokości podatku od nieruchomości nie ma jednoznacznej odpowiedzi dla całego kraju. Wynika to z faktu, że określane są lokalnie na podstawie uchwały rady gminy. Warto jednak zaznaczyć, że maksymalne stawki podatku od nieruchomości na dany rok wyznacza obwieszczenie Ministra Finansów. Od 1 stycznia 2024 roku wynosi ona 11,17 zł za metr kwadratowy w przypadku budynków (lub ich części pozostałych). W przypadku budowli stawka daniny nie jest określana kwotowo, a jako 2 proc. jej wartości.
W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zawarty został katalog podmiotów, które są zwolnione z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Chodzi m.in. o grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, położone na terenie rodzinnego ogrodu działkowego: grunty, altany działkowe i obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego czy też grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione.
Sprawdź również: Karta Moja Biedronka ma ukrytą funkcję, o której nikt nie wie. Zaoszczędzisz dwa razy więcej
Dodatkowo władze lokalne mogą we własnym zakresie wprowadzać dodatkowe zwolnienia z płacenia podatku od nieruchomości. Przykładowo w Toruniu, decyzją rady miasta, z płacenia podatku od nieruchomości przez 6 lat zwolnione są nowo wybudowane budynki mieszkalne jednorodzinne, lokale mieszkalne w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oraz grunty pod nowo wybudowanymi budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i lokalami mieszkalnymi w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Oczywiście w dwóch pierwszych przypadkach, wyłączone ze zwolnienia są części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zobacz też:
Bezpłatne mycie okien dla seniorów. Zgłoś się tutaj, by skorzystać z pomocy w sprzątaniu
W tym mieście najwięcej zapłacimy za bilet MPK. Mieszkańcy narzekają na kolejne podwyżki
Rodzice mogą dostać 1000 zł miesięcznie. I to bez kryterium dochodowego