Reklama
Reklama

​Czy w Polsce jest obowiązek wymiany opon na zimę? Policja wyjaśnia

Kwestia wymiany opon to jeden z podstawowych tematów w naszym kraju, gdy rozpoczyna się sezon jesienny. Wiele osób czeka z wymianą do pierwszego śniegu, a wtedy u wulkanizatorów tworzą się ogromne kolejki. Spora grupa kierowców zastanawia się, czy wymieniać ogumienie. Sprawdź, co w tej kwestii mówią przepisy.

W wielu krajach istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe. Takie przepisy funkcjonują m.in. w Austrii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Francji czy we Włoszech. Dowiedz się, czy w Polsce również trzeba zmienić opony do 1 listopada.

Wymiana opon z letnich na zimowe a przepisy

Wiele osób łączy datę 1 listopada nie tylko z dniem Wszystkich Świętych, ale również z... koniecznością wymiany opon. Uważają oni, że od pierwszego dnia listopada auta muszą być zaopatrzone w ogumienie przystosowane do jazdy w warunkach zimowych, a za niespełnienie tych warunków grozi mandat. Nic bardziej mylnego. Jak podaje Policja, w Polsce nie ma powszechnego obowiązku stosowania opon zimowych, którego nieprzestrzeganie wiązałoby się z możliwością nałożenia na kierowcę mandatu karnego. Warto jednak wiedzieć, dlaczego aż 82 proc. Polaków decyduje się na jazdę na oponach sezonowych.

Sprawdź również: Facebook i Instagram już nie będą darmowe. Tyle Polacy zapłacą za korzystanie z mediów społecznościowych

Czy jazda zimą na letnich oponach jest bezpieczna?

Według ekspertów z branży motoryzacyjnej dostosowywanie rodzaju ogumienia do pory roku jest ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Mieszanka, z której wykonane są "zimówki", pozwala na osiągnięcie lepszych osiągów nawet w niskich temperaturach. Dzieje się tak ze względu na większy udział naturalnego kauczuku. Dlatego opony przeznaczone do jazdy warunkach zimowych charakteryzują się większą elastycznością, a także przyczepnością w niższych temperaturach. Zauważalną różnicę zauważymy już w momencie, gdy w ciągu dnia temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do wulkanizatora, a nie czekać na pierwszy śnieg.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze