Czy w Polsce jest obowiązek wymiany opon na zimę? Policja wyjaśnia
Kwestia wymiany opon to jeden z podstawowych tematów w naszym kraju, gdy rozpoczyna się sezon jesienny. Wiele osób czeka z wymianą do pierwszego śniegu, a wtedy u wulkanizatorów tworzą się ogromne kolejki. Spora grupa kierowców zastanawia się, czy wymieniać ogumienie. Sprawdź, co w tej kwestii mówią przepisy.
W wielu krajach istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe. Takie przepisy funkcjonują m.in. w Austrii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Francji czy we Włoszech. Dowiedz się, czy w Polsce również trzeba zmienić opony do 1 listopada.
Wiele osób łączy datę 1 listopada nie tylko z dniem Wszystkich Świętych, ale również z... koniecznością wymiany opon. Uważają oni, że od pierwszego dnia listopada auta muszą być zaopatrzone w ogumienie przystosowane do jazdy w warunkach zimowych, a za niespełnienie tych warunków grozi mandat. Nic bardziej mylnego. Jak podaje Policja, w Polsce nie ma powszechnego obowiązku stosowania opon zimowych, którego nieprzestrzeganie wiązałoby się z możliwością nałożenia na kierowcę mandatu karnego. Warto jednak wiedzieć, dlaczego aż 82 proc. Polaków decyduje się na jazdę na oponach sezonowych.
Sprawdź również: Facebook i Instagram już nie będą darmowe. Tyle Polacy zapłacą za korzystanie z mediów społecznościowych
Według ekspertów z branży motoryzacyjnej dostosowywanie rodzaju ogumienia do pory roku jest ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Mieszanka, z której wykonane są "zimówki", pozwala na osiągnięcie lepszych osiągów nawet w niskich temperaturach. Dzieje się tak ze względu na większy udział naturalnego kauczuku. Dlatego opony przeznaczone do jazdy warunkach zimowych charakteryzują się większą elastycznością, a także przyczepnością w niższych temperaturach. Zauważalną różnicę zauważymy już w momencie, gdy w ciągu dnia temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do wulkanizatora, a nie czekać na pierwszy śnieg.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd