Chcesz założyć konto dla seniora? Koniecznie zwrócić na to uwagę
Wybranie konta dla seniora wymaga odpowiedniego przygotowania, porównania ofert i zdecydowania się na bank, który będzie spełniał kilka ważnych warunków. Wyjaśniamy, na jakie kwestie zwracać uwagę podczas poszukiwania konkretnego banku i na co uważać w trakcie zakładania konta.
Seniorzy są mocno zróżnicowaną grupą, więc poszukując banku dla osoby starszej, przede wszystkim weźmy pod uwagę sytuację konkretnej osoby, jej wiek czy poziom samodzielności. Dodatkowo musimy przyjrzeć się kilku kwestiom, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i wygodę korzystania z usług banku. Sprawdź, jak wybrać konto dla seniora.
Przede wszystkim wybierając konto dla seniora, powinniśmy na samym początku przeanalizować to, ile kosztują wszelkiego rodzaju usługi, z których osoba ta będzie najczęściej korzystała. Mowa tu o kwestiach takich, jak m.in. obsługa karty, polecenia zapłaty, przelewy z konta oraz zlecenia stałe czy wypłaty gotówki.
W przypadku, gdy senior preferuje tradycyjną bankowość, musimy zwrócić uwagę również na opłaty za takie czynności jak:
- wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale,
- papierowe wyciągi z konta,
- przelewy zlecane w banku.
Pamiętajmy też o tym, że często w wielu bankach prowadzenie konta jest bezpłatne, ale w niektórych obowiązują sztywne opłaty. Dodatkowo istnieją banki, w których rachunek jest darmowy, o ile wykażemy się określoną aktywnością, np. wykonaniem danej ilości transakcji kartą czy zapewnieniem wpływu na konto.
Wtedy to warto przemyśleć, czy wymagania banku są możliwe dla wykonania do seniora. Zwłaszcza w momencie, gdy osoba ta rzadko opuszcza mieszkanie, więc np. ciężko będzie jej przeprowadzić wymaganą ilość płatności kartą.
Czytaj również: Stawki za pobyt w sanatorium idą w górę. Tyle trzeba będzie zapłacić już jesienią
Warto również zwrócić uwagę także na inne kwestie, nie tylko te dotyczące kosztów, ale i te, które wpływają na wygodę korzystania z danego banku. Zanim wybierzemy konto dla seniora, sprawdźmy, czy bank dysponuje dużą siecią placówek i czy w związku z tym posiada swój oddział w miejscu zamieszkania seniora. Zwróćmy także uwagę na to, gdzie znajdują się najbliższe bankomaty.
Kolejną istotną kwestią jest jakość obsługi klienta, a także przejrzystość oferty. W przypadku, gdy bank często zmienia tabele prowizji oraz opłat, a cenniki skrywają ukryte w przypisach haczyki, to nie otwierajmy tam konta dla seniora. Przebrnięcie przez zawiłości i drobne druczki, może okazać się zbyt trudne dla starszych osób i niepotrzebnie narazi je na dodatkowe koszty.
Warto także w trakcie wizyty w oddziale zwrócić uwagę na to, jak doradcy podchodzą do seniorów. Pracownicy powinni być w tym przypadku pomocni i wyrozumiali, a także cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania. Nie powinni również nachalnie przekonywać seniorów do korzystania z niepotrzebnych produktów, narażających starszą osobę na zbędne koszty.
Inaczej nieco wygląda to w przypadku zakładania konta dla seniora, który nie wychodzi z domu i nie możemy tego zrobić w placówce banku. Jedną z opcji jest po prostu wypełnienie przez osobę starszą internetowego wniosku, a następnie podpisanie umowy, którą dostarczy kurier. Jest to prosta i mało uciążliwa metoda.
Innym sposobem jest oswojenie przez nas seniora z nowymi technologiami i pomoc w założeniu konta metodą na selfie lub za pomocą wideoweryfikacji. Warto przećwiczyć wszystkie etapy i pamiętać, że podczas otwierania rachunku przy użyciu wideoweryfikacji, senior będzie zdany wyłącznie na siebie i nie będziemy mu w stanie pomóc, aby nie łamać zasady poufności rozmowy. W dodatku w momencie, gdy konsultant uzna, że senior działa pod presją osoby trzeciej, może przerwać proces otwierania konta.
Zobacz też:
Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku
Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty
Masz tylko 10 lat pracy? Sprawdź, czy przysługuje ci emerytura