Reklama
Reklama

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

Kwiaty na balkonie to popularny widok w okresie wiosenno-letnim. Nie tylko zachwycają urodą, ale i roztaczają wokół siebie wspaniały zapach, jednak doniczki z nimi muszą być odpowiednio zamontowane. W przeciwnym razie za ich posiadanie możesz dostać mandat w wysokości nawet 500 złotych. A kara za rośliny to jeszcze nie wszystko.

Kwiaty na balkonie wyglądają pięknie, ale mogą cię słono kosztować. Oczywiście polskie prawo nie zabrania ich posiadania, lecz jeśli nie zachowasz ostrożności podczas uprawy roślin w tym miejscu, możesz zapłacić mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Sprawdź, za co dokładnie grozi ci kara, zapoznając się z obowiązującymi przepisami, aby za wczasu się przygotować. To pomoże ci uniknąć poważnych problemów, gdy zdecydujesz się wystawić doniczki z kwiatami na balkon w bloku mieszkalnym.

500 złotych mandatu za kwiaty na balkonie? Za to możesz zostać ukarany

Wiosenne słońce za oknami zachęca do wystawiania doniczek z kwiatami na balkon. Zanim to jednak zrobisz, najpierw zapoznaj się z obowiązującymi przepisami - zarówno z tymi ogólnopolskimi, jak i z regulaminem twojej spółdzielni mieszkaniowej. W przeciwnym razie za nieznajomość prawa możesz zostać ukarany wysokim mandatem. 

Większość spółdzielni zezwala na uprawianie roślin w tym miejscu, ale powszechne są zapisy o tym, że pojemniki z kwiatami muszą znajdować się po wewnętrznej stronie barierek. Warunek ten związany jest przede wszystkim z bezpieczeństwem mieszkańców bloku. 

Kwestię tę porusza również  art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń (dotyczący wszystkich obywateli, niezależnie od zapisów w wewnętrznych regulaminach):

Przy uprawie tych kwiatów na balonie musisz zachować szczególną ostrożność

Ukarany możesz zostać również za zanieczyszczenie balkonu sąsiada. Z tego powodu powinnaś regularnie doglądać swoich kwiatów, sprawdzając, czy te na pewno nie obsypują się lub z ich doniczek nie ucieka woda. Zachowaj więc ostrożność przy podlewaniu, (aby nie zalać sąsiada) regularnie pozbywaj się suchych liści oraz kwiatostanów, które przekwitły.

Uwagi wymagają zwłaszcza niektóre gatunki kwiatów, takie jak: 

  • surfinie
  • petunie
  • fuksje
  • begonie
  • smagliczki

Kwiaty to nie wszystko. Tych rzeczy również nie powinieneś robić na balkonie

Kwiaty to jednak nie wszystko. Inne rzeczy, których również nie należy robić na balkonie, to wystawianie na balkon ciężkich przedmiotów, np. niezabezpieczonych suszarek z praniem, które postawione zbyt blisko barierki, mogą stwarzać zagrożenie dla sąsiadów i przechodniów. 

Na balkonie nie można także organizować głośnych imprez ani głośno słuchać muzyki (zwłaszcza w godzinach nocnych, ale w niektórych przypadkach również w ciągu dnia za nieprzestrzeganie spokoju lub porządku publicznego). 

Zgodnie z art. 140 Kodeksu wykroczeń, który mówi o nieobyczajnym wybryku, niedozwolone na balkonie jest także opalanie się nago. Zachowując się w ten sposób, możesz otrzymać mandat w wysokości nawet do 1500 zł. 

Za grillowanie na balkonie grozi ci natomiast 500 zł kary (na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które zakazuje wykonywania czynności, które mogą spowodować pożar w obiektach oraz na terenach do nich przyległych). 

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pieniądze | uprawa roślin