Reklama
Reklama

​1400 zł dla emerytów. Jaki warunek trzeba spełnić?

Dodatkowe środki finansowe przydadzą się każdemu, a w dzisiejszych czasach zwłaszcza emerytom. Już niedługo na kontach lub w portfelach wielu z nich znajdzie się naprawdę sporo pieniędzy, które podreperują domowe budżety seniorów. Sprawdź, kto może liczyć na 1400 zł i jaki warunek należy spełnić, by ubiegać się o te fundusze.

Kto może ubiegać się o 1400 zł? Tylko emeryci?

Wypłata ponad 1400 zł każdemu emerytowi wiąże się z ustawowym dodatkowym rocznym świadczeniem pieniężnym. Jednak tzw. trzynasta emerytura, wbrew swojej nazwie, nie przysługuje tylko i wyłącznie osobom, które nabyły prawa emerytalne, w tym do emerytury pomostowej, kapitałowej czy częściowej. Środki finansowe otrzymają również renciści. Dodatkowe 1400 zł pojawi się również na koncie osób, które są uprawnione do renty rodzinnej, socjalnej, szkoleniowej czy też z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych).

Sprawdź również: Regulujesz kaloryfer w ten sposób? Zapłacisz więcej za ogrzewanie

Katalog osób uprawnionych do wypłaty trzynastej emerytury został ponadto rozszerzony o beneficjentów posiadających prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Łącznie wypłatami dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego zostanie objętych ponad 9 milionów Polaków. "Trzynastki" nie dostaną jedynie te osoby, które na dzień 31 marca 2024 roku będą miały zawieszone prawo do otrzymania któregokolwiek z wyżej wymienionych świadczeń.

Czy każdy otrzyma pełne 1400 zł?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje uprawnionym w wysokości minimalnej emerytury. Jednak co w przypadku świadczeniobiorców, którzy otrzymują swoje je w niepełnej wysokości? Chodzi przede wszystkim o osoby uprawnione do:

  • emerytury częściowej,
  • emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
  • renty socjalnej w zmniejszonej wysokości,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w wysokości niższej od najniższej emerytury.

Zgodnie z informacjami od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w takich przypadkach otrzymają oni pełną "trzynastkę". Kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego zostanie zmniejszona jedynie w przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest kilka osób. W takim przypadku zostanie ona podzielona równo między świadczeniobiorców.

Zobacz też:

​Ruszyły wyprzedaże w popularnych sieciówkach. Tu kupisz ubrania nawet 70 proc. taniej

​Kiedyś rosły w każdym ogrodzie. Dziś ceny tych owoców zwalają z nóg

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | emerytura