Tylko 1 na 10 osób podaje dobry wynik. Uda ci się rozwiązać to równanie?
Zagadki matematyczne to o wiele lepszy wybór na spędzenie czasu podczas przerwy na kawę niż bezmyślne przeglądanie social mediów czy czytanie kolejnych plotek. Właśnie z tego względu przygotowaliśmy dla was łamigłówkę, która (tylko z pozoru?) jest bardzo prosta. Sprawdź, czy uda ci się rozwiązać to równanie i podać dobry wynik.
Oczywiście, jak zwykle w przypadku zagadek matematycznych, najważniejsza jest kolejność działań. Zaczynamy od potęgowania, następnie wykonujemy działania w nawiasach oraz mnożenie lub dzielenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie.
Pewną trudnością, a właściwie podstępem, w tym działaniu jest nawias, a dokładniej liczba, która się w nim znajduje oraz brak znaku przy nim. W tym przypadku w nawiasach nie mamy żadnego działania, a jedynie cyfrę 4. Natomiast jeśli przed nawiasem nie ma żadnego symbolu matematycznego, wykonujemy wtedy mnożenie. Tak więc po tej analizie możemy to działanie zapisać jako 16 / 4 * 4. Następnie korzystamy ze wspomnianej we wstępie kolejności działań, więc dzielimy 16 przez 4, co daje nam wynik 4, a następnie mnożymy 4 razy 4 i otrzymujemy wynik 16. To jest prawidłowa odpowiedź, do której dochodzi jedynie 10 procent osób, które rozwiązują to równanie. Skąd jednak wielu osobom wychodzi wynik 1?
Sprawdź również: Ta zagadka matematyczna rozgrzała internet. 90 proc. osób podaje zły wynik
Wiele osób podczas rozwiązywania tego zadania otrzymuje wynik 1. Jak do tego dochodzą? Najczęściej poprzez zbyt luźne podejście do kolejności działań, a dokładniej możliwość wyboru, które działanie zrobimy pierwsze. W takim przypadku najpierw mnożą 4 razy 4, co daje im wynik 16, a następnie dzielą 16 przez 16 i wychodzi im 1. Wynika to z faktu, że niektórzy przedstawiają pogląd, iż nie ma niekwestionowanej reguły, która nakazywałaby wykonywanie mnożenia i dzielenia od lewej do prawej. Jednak puryści matematyczni (a także zapewne większość środowiska naukowego) nie zgodziliby się z tak postawioną tezą, a wynik 1 od razu uznaliby za nieprawidłowy.