Reklama
Reklama

​Ta zagadka matematyczna rozgrzała internet. 90 proc. osób podaje zły wynik

Rozwiązywać zagadki matematyczne można na wiele sposobów i o ile pamiętamy o podstawowych założeniach, zawsze powinien nam wyjść dobry wynik. W przypadku tego działania kluczowa będzie właśnie metoda, którą wybierzemy. Właśnie z tego względu aż 90 proc. osób podaje zły wynik. Sprawdź, jak rozwiązać tę łamigłówkę.

Metoda nr 1 — oparta na pewnym założeniu

Pierwsza metoda polega na wykonywaniu działań zgodnie z kolejnością. Zaczynamy więc od mnożenia 1 * 0 = 0, a następnie dodajemy wszystkie jedynki, których jest dwanaście. W takim przypadku wynik dodawania to 12. Jednak najsłabszym punktem tej metody jest... założenie. Zakładamy, że jeśli na końcu wiersza nie ma żadnego symbolu matematycznego, to znajduje się tam dodawanie. Dlaczego nie może tam być odejmowanie, dzielenie bądź mnożenie? No właśnie na tym polega problem z tą metodą, która jednak wydaje się nieprawidłowa.

Metoda nr 2 — również oparta na założeniu

Druga metoda, podobnie jak pierwsza, także opiera się na założeniu. W tym przypadku rozwiązujący postanawiają jednak... połączyć trzy wiersze w jeden. Otrzymujemy następujące działanie: 1 + 1 + 1 + 1 + 11 + 1 + 1 + 1 + 11 + 1 * 0 + 1. Sposób jest wzorowany na dzieleniu wyrazów w języku polskim. Znów polegamy na kolejności działań, więc mnożymy 1 * 0 = 0, a następnie dodajemy resztę składników i otrzymujemy wynik 30. Niestety to rozwiązanie także wydaje się nieprawidłowe, gdyż w matematyce takie sposoby nie występują.

Sprawdź również: Ułóż słowa z podanych liter. QUIZ dla bystrzaków

Metoda nr 3 — czy to jedyne rozwiązanie?

Ostatnia metoda wydaje się najbardziej logiczna ze wszystkich trzech. Zgodnie z jej założeniami wszystkie trzy wiersze traktowane są jako osobne byty, a działaniem jest jedynie ten, który zakończony jest znakiem równania. W tym przypadku ponownie w pierwszej kolejności mnożymy 1 * 0 = 0, a następnie dodajemy 1 + 0 + 1 = 2. Ten wynik wydaje się jedynym prawidłowym rozwiązaniem tej zagadki matematycznej. Zgadzasz się z takim tokiem rozumowania?

Zobacz też:

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka