Reklama
Reklama

​To zadanie jest koszmarem licealistów. Dasz sobie z nim radę?

Dziś na tapet bierzemy kolejne działanie, które można określić jako podchwytliwe. W tym znaczeniu tego słowa, że jeśli nie skupimy się na nim dostatecznie i popełnimy nawet jeden błąd, wynik zapewne nie wyjdzie prawidłowy. Sprawdź, w jaki sposób rozwiązać to zadanie matematyczne dla licealistów.

Najpierw teoria, potem praktyka

Przed rozpoczęciem rozwiązywania tego zadania musimy odświeżyć sobie trochę "nawigację". W przypadku działań matematycznych taką mapą jest kolejność ich wykonywania. Bez tego o wiele łatwiej możemy popełnić błąd, który będzie nas kosztował uzyskanie poprawnego wyniku. Tak więc pamiętajmy, że w pierwszej kolejności wykonujemy:

  • działania w nawiasach,
  • potęgowanie,
  • dzielenie lub mnożenie (od lewej do prawej),
  • dodawanie lub odejmowanie (od lewej do prawej).

Przypominając sobie tę tajemną wiedzę, rozwiązanie tego zadania matematycznego dla licealistów nie powinno być dla nas problemem.

Sprawdź również: Tylko matematyczne orły dadzą radę to obliczyć. Większość popełnia błąd

Zadanie matematyczne dla licealistów. Jak je rozwiązać?

Zgodnie z przypominajką naszym pierwszym krokiem powinny być działania w nawiasach. W tym przypadku jest to 5 - 3 = 2. Łatwe, prawda? Następnie wykonujemy potęgowanie, czyli podnosimy 2 do potęgi 2, co daje nam wynik 4. Po tych dwóch krokach otrzymujemy wyrażenie 8 + 2 × 4 - 4 / 2. Musimy więc rozdzielić te działania, które wykonamy najpierw. W tym przypadku jest to mnożenie (2 × 4) i dzielenie (4 / 2). Wynik pierwszego z nich to 8, a drugiego 2. Takim sposobem zredukowaliśmy wyrażenie do postaci 8 + 8 - 2. Zgodnie z przypominajką wykonujemy je od lewej do prawej. Najpierw 8 + 8 = 16, a na koniec 16 - 2 = 14. I to jest prawidłowe rozwiązanie zadania matematycznego dla licealistów.

Zobacz też:

​Zagadka z podstawówki. A jednak dorośli mają problem z jej rozwiązaniem

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka