Tylko matematyczne orły dadzą radę to obliczyć. Większość popełnia błąd
Regularne rozwiązywanie działań matematycznych, czyli ćwiczenie swojego mózgu, może dać zniewalające efekty w przyszłości. Szczególnie gdy trening szarych komórek dotyczy niebanalnych zadań, takich jak to. Spróbuj swoich sił, rozwiązując zagadkę matematyczną dla orłów, oczywiście bez użycia kalkulatora.
Dlaczego trening mózgu poprzez rozwiązywanie działań matematycznych jest tak skuteczny? Otóż chodzi nie tylko o prawidłowe dodawanie czy dzielnie, ale także ćwiczenie... pamięci. Otóż w przypadku takich, wcale nie banalnych, działań, ważniejsze od samego liczenia, jest pamiętanie pewnych regułek. Mianowicie chodzi o kolejność wykonywania działań, czyli wiedzę ze szkoły podstawowej.
Zgodnie z zasadami matematyki w pierwszej kolejności powinniśmy wykonywać działania w nawiasach. Następnie wykonujemy potęgowanie lub pierwiastkowanie, a dalej dzielenie lub mnożenie oraz dodawanie lub odejmowanie. W tych dwóch ostatnich przypadkach mamy do czynienia z działaniami równorzędnymi, co oznacza, że jeśli jest więcej niż jedno takie wyrażenie, obliczamy je od lewej do prawej strony.
Sprawdź również: Ile kwadratów widzisz na zdjęciu? Niby proste, a większość osób popełnia błąd
Po tej szybkiej powtórce możemy przystąpić do rozwiązywania zagadki matematycznej dla orłów. Na pierwszy rzut oka widzimy, że w pierwszej kolejności należy się zająć nawiasem. W nim znajduje się jedno z prostszych działań, czyli 2 + 3, co daje nam 5. Teraz wyrażenie, którym się znajdujemy, wygląda następująco: 10 / 5 × 4. Właśnie w tym miejscu wiele osób popełnia błąd, gdy zapomina o tym, że nie możemy wykonywać tych działań wedle własnego uznania, a od lewej do prawej strony. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności dzielimy 10 przez 5, co daje nam wynik 2, a następnie mnożymy 2 razy 4 i otrzymujemy wynik 8. Oznacza to, że działanie 10 / (2 + 3) × 4 = 8.
Zobacz też:
Ta zagadka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się banalna. Większość internautów podaje zły wynik
Zagadka dla matematycznych orłów. Jeśli nie uważałeś w szkole, nie masz szans
Chodziłeś na wagary na matematyce? Nie dasz rady rozwiązać tej zagadki