Reklama
Reklama

​Spójrz na obrazek i rozwiąż zagadkę. Prawidłowej odpowiedzi udzielają tylko najlepsi

Zagadki logiczne polegają nie tylko na rozwiązywaniu działań matematycznych czy układaniu wyraz z rozsypanych liter. W niektórych przypadkach konieczne jest po prostu logiczne myślenie, jednak znajomość matematyki też się przyda. Sprawdź, czy dasz radę rozwiązać zagadkę logiczną, w której prawidłową odpowiedź udzielają tylko najlepsi.

Podstawą tej zagadki jest historia. Przeczytaj i pomyśl nad rozwiązaniem

Historia brzmi następująco: do więzienia trafia czterech mężczyzn, którzy zgodnie twierdzą, że są niewinni. Próbują wytłumaczyć strażnikowi więziennemu, że zaszła pomyłka, a oni nie są przestępcami, lecz logikami. Po tych słowach strażnik postanawia sprawdzić, czy faktycznie tak jest i poddaje ich testowi. Trzech z mężczyzn ustawia na schodach, a czwartego za murem.

Sprawdź również: Masz 15 sekund, by ułożyć wyraz z tych liter. Z pozoru banalne, ale udaje się nielicznym

Na głowę każdego z mężczyzn wkłada kapelusz. Kapelusze są w kolorze niebieskim oraz czerwonym. Jeśli mężczyźni chcą zostać uwolnieni, przynajmniej jeden z nich musi poprawnie odpowiedzieć na pytanie, jakiego koloru kapelusz ma na głowie. Oczywiście więźniowie-logicy nie mogą się ruszać ani komunikować ze sobą. Będziesz w stanie rozwiązać tę zagadkę?

Do rozwiązania zagadki przyda się... kombinatoryka

Każda zagadka logiczna niesie za sobą powiązanie z matematyką. Tak jest również w tym przypadku, gdzie wykorzystanie kombinatoryki pozwoli odpowiedzieć na pytanie, ile jest możliwych wariacji takiego zdarzenia. W tym przypadku liczbę wariacji obliczymy ze wzoru 4 nad 2, czyli 4! (silnia) podzielić przez 2! * 2!. 4! = 1 * 2 * 3 * 4 = 24, natomiast 2! = 1 * 2 = 2, więc 2 * 2 = 4, a 24 / 4 = 6. Oznacza to, że jest 6 możliwych "ustawień" logików w kapeluszach. Możemy je także wypisać:

  1. czerwony, czerwony, niebieski, niebieski;
  2. czerwony, niebieski, czerwony, niebieski;
  3. czerwony, niebieski, niebieski, czerwony;
  4. niebieski, czerwony, czerwony, niebieski;
  5. niebieski, czerwony, niebieski, czerwony;
  6. niebieski, niebieski, czerwony, czerwony.

Więźniowie-logicy, którzy stoją z obu stron muru, czyli oznaczeni numerami 3 i 4, nie mają pojęcia o tym, jakiego koloru kapelusze mają na głowach, ani jakiego koloru kapelusze mają ich koledzy. Jednak logik numer 2 wie, że przed nim jest czerwony kapelusz.

Sprawdź również: Wiesz, ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Większość osób udziela błędnej odpowiedzi

Oznacza to, że odpadają ustawienia nr 1, 3 i 5. Pozostały trzy możliwości:

  1. czerwony, niebieski, czerwony, niebieski;
  2. niebieski, niebieski, czerwony, czerwony;
  3. niebieski, czerwony, czerwony, niebieski.

W tym momencie kluczowa jest rola logika nr 1. Biorąc pod uwagę, że mogą się odezwać tylko w przypadku, gdy są pewni koloru swojego kapelusza, oznacza to, że komik nr 1 nie widzi przed sobą dwóch kapeluszy w tym samym kolorze, bo w takim przypadku wiedziałby, że ma na głowie kapelusz w innym kolorze, więc odpada ułożenie nr 3 (niebieski, czerwony, czerwony, niebieski).

Z kolei komik nr 2 jest pewny, że znajdujący się przed nim komik nr 3 ma kapelusz w kolorze czerwonym. W pozostałych dwóch opcjach różnią się od siebie kolory skrajnych kapeluszy, jednak kolory komików w środku są takie same. Oznacza to, że komik nr 2 jako jedyny ma pewność, jaki kolor ma jego kapelusz, a poprawna odpowiedź to niebieski.

Zobacz też:

Przyjrzyj się uważnie. Jaką liczbę widzisz? Ten obrazek podzielił internautów

Ta zagadka matematyczna rozgrzewa internet do czerwoności. Znasz prawidłowy wynik?

To jeden z najdziwniejszych owoców świata. Zaskakuje nie tylko wyglądem, ale też zapachem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka