Reklama
Reklama

Wiesz, ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Większość osób udziela błędnej odpowiedzi

Istnieją zagadki, które bawią nas niezmiennie od wielu lat. Jesteśmy przekonani, że nie odgadniesz, ile cyfr znajduje się na zegarze. To nie żart, bo choć na pierwszy rzut oka pytanie wydaje się banalne, a rozwiązanie oczywiste, prawie nikt nie potrafi udzielić prawidłowej odpowiedzi. Większość osób popełnia ten sam błąd, dlatego przed zabraniem głosu radzimy się dobrze zastanowić.

Niektóre na pozór proste zagadki z pierwszych klas podstawówki stanowią dla wielu dorosłych Polaków zadania nie do rozwiązania. Przykładem banalnego pytania z matematyki, z którym prawie nikt sobie nie radzi, jest pytanie o to, ile cyfr znajduje się na tarczy zegara. 

Jeśli myślisz stereotypowo, to pierwsza odpowiedź, która przychodzi ci do głowy, najprawdopodobniej jest błędna. Ten błąd popełnia większość ankietowanych. Nie podawaj jej więc, tylko dobrze się zastanów.

Wiesz, ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Ta popularna odpowiedź jest błędem

Jaka jest najpopularniejsza odpowiedź na pytanie, ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Oczywiście 12, ale nie jest ona prawidłowa. To byłoby zbyt proste, podczas gdy zadanie, o którym mowa jest podchwytliwe i wymaga logicznego myślenia. Jeśli więc byłeś w błędzie, powinieneś jeszcze raz zastanowić nad odpowiedzią. 

Może cię zainteresować: W tym roku zmiana czasu na letni będzie inna niż wszystkie. Chodzi o termin

Tyle cyfr widać na tarczy zegarka. To nie to samo co liczby

Tak naprawdę na tarczy zegarka nie widać 12, tylko... 10 RÓŻNYCH cyfr. Prawidłowe rozwiązanie można podać wyłącznie dzięki znajomości różnic w definicjach cyfry i liczby, które różnią się od siebie diametralnie. 

Tych pierwszych w matematyce jest łącznie 10 i są one umownymi znakami pisarskimi, służącymi do zapisywania liczb, których może być nieskończenie wiele. Za cyfry na zegarze uznaje się więc bowiem wyłącznie: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, i 9. 

Odpowiedź na pytanie, ile cyfr znajduje się na tarczy zegara, jest więc prosta. To 10 różnych cyfr i 15 cyfr W SUMIE - jeśli zaliczymy do nich również te, które powtarzają się na tarczy zegarka. Są nimi bowiem: 1, 2, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 1, 0, 1, 1. Liczb 10, 11 i 12 nie liczymy bowiem jako jedności, a rozbijamy je na dwie cyfry, które w tej sytuacji trzeba policzyć osobno. 


Zobacz też:

Przyjrzyj się uważnie. Jaką liczbę widzisz? Ten obrazek podzielił internautów

Ta zagadka matematyczna rozgrzewa internet do czerwoności. Znasz prawidłowy wynik?

To jeden z najdziwniejszych owoców świata. Zaskakuje nie tylko wyglądem, ale też zapachem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | technologia | matematyka