Reklama
Reklama

​Tylko 1 na 1000 osób potrafi rozwiązać to zadanie. Sprawdź, czy tobie się uda

Ta zagadka matematyczna krąży po internecie od ładnych kilku lat. Jednak nadal potrafi ją rozwiązać jedynie 1 na 1000 osób. Oprócz znajomości działań matematycznych potrzebna jest również wysoka inteligencja, by znaleźć rozwiązanie. Sprawdź, czy dasz radę, a jeśli nie — poznaj rozwiązanie na końcu tekstu.

Pierwszą linijkę rozumie każdy, dalej zaczynają się schody

Rzut oka na pierwsze działanie może wywołać zdziwienie na twarzach wielu osób. W końcu co to za arcytrudna łamigłówka, gdzie występuje działanie 1 + 4 = 5. Takie działania wykonują dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jednak wystarczy spojrzeć linijkę niżej, by zauważyć, że tak prosto to nie będzie. Przecież 2 + 5 = 7, a nie 12. Dalej jest jeszcze dziwniej, gdyż z działania 3 + 6 wynika 21, a powinno być 9. Oczywiście oznacza to, że również w ostatnim rzędzie wynik działania 8 + 11 nie będzie wynosił 19.

Sprawdź również: Co zrobić, żeby owoce nie były robaczywe? Koniecznie wykonaj oprysk tym produktem

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. I nie jest nią 40

Dla wielu osób prawidłową odpowiedzią miało być 40. Skąd taka liczba? Osoby te zauważyły pewną prawidłowość. Otóż jeśli wynik działania znajdującego się wyżej, dodamy na początku linijki znajdującej się niżej, wyniki będą się zgadzać. W ten sposób ostatnie działanie zostało rozszerzone, a 21 + 8 + 11 faktycznie daje 40.

Wynik oczywiście nie jest prawidłowy, jednak do sposobu myślenia można mieć mniej zastrzeżeń. Po prostu w takim przypadku jest to jedynie fragment działania. Żeby uzyskać prawidłowy wynik, trzeba je rozszerzyć o kolejne elementy. Gdy rozpiszemy działania, otrzymamy wynik 96.

Co ciekawe — rozwiązania są dwa

Jest jeszcze drugie rozwiązanie tej zagadki matematycznej, które jest prostsze, jeśli znamy jeden ze wzorów matematycznych, a dokładniej a + ab. W tym przypadku drugie a znajdujące się w wyrażeniu zostało "pominięte" na arkuszu. Jednak, gdy rozpiszemy te działania według wzoru, będą one wyglądały następująco:

1 + 1 * 4 = 5

2 + 2 * 5 = 12

3 + 3 * 6 = 21

8 + 8 * 11 = 96

Jak widać, w dużo szybszy sposób doszliśmy do takiego samego wyniku, jak we wcześniejszym rozwiązaniu.

Zobacz też:

Przyjrzyj się uważnie. Jaką liczbę widzisz? Ten obrazek podzielił internautów

Ta zagadka matematyczna rozgrzewa internet do czerwoności. Znasz prawidłowy wynik?

To jeden z najdziwniejszych owoców świata. Zaskakuje nie tylko wyglądem, ale też zapachem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka