Reklama
Reklama

W tym roku zmiana czasu na letni będzie inna niż wszystkie. Chodzi o termin

Przejście z czasu zimowego na letni to długo wyczekiwany przez wszystkich moment, ponieważ nie tylko jest to jasny sygnał, że nadchodzi cieplejszy okres, ale przede wszystkim oznacza to, że dni będą znacznie dłuższe. W tym roku termin zmiany czasu wypada w nietypowym terminie. Sprawdź, kiedy przestawiamy nasze zegarki i jak długo jeszcze będziemy musieli to robić.

Zbliża się zmiana czasu zimowego na letni. Jest to chwila długo wyczekiwana przez wiele osób, ponieważ dzięki tej małej zmianie, słońce będzie zachodziło później, więc dłużej będziemy mogli cieszyć się dniem. W tym roku noc, podczas której przestawiamy zegarki, wypada w szczególnym terminie. Dowiedz się, kiedy będziemy zmieniać czas na letni.

Kiedy wypada zmiana czasu z zimowego na letni?

Od jakiegoś czasu da się wyczuć w powietrzu wiosnę. Sprzyja temu nieco wyższa temperatura i budząca się do życia przyroda. Co więcej, znacznie wydłużył się dzień. Obecnie słońce zachodzi już kwadrans po godzinie 17.

Całkiem niedługo doba będzie jeszcze dłuższa, ponieważ przestawimy nasze zegarki, przechodząc z czasu zimowego na letni. Zgodnie z zasadą dzieje się to zawsze w ostatnią niedzielę marca, czyli w tym roku dokładnie 31 marca.

Czytaj również: Słyszymy o nich coraz częściej. Dlaczego niedźwiedzie nie zapadają w sen zimowy?

Dlaczego tegoroczna zmiana czasu będzie wyjątkowa?

Zgodnie z tą niezmienną zasadą, termin ten wypada w tym roku w wyjątkowym czasie, ponieważ zmiana czasu zadzieje się w Wielkanoc, gdyż to właśnie z 30 na 31 marca przestawimy nasze zegarki, czyli w noc z Wielkiej Soboty na Wielkanocną Niedzielę.

Wskazówki zegara przesuniemy dokładnie z godziny 2 w nocy na godzinę 3. Dzięki temu wiosną wschód słońca będzie następował około 6 rano, natomiast zajdzie ono dopiero koło 18. Sprawi to, że wydłużymy nasz dzień, co istotne jest zarówno dla wewnętrznej równowagi, jak i dla oszczędności energii.

Jak długo jeszcze będziemy przestawiać zegarki?

Od paru lat trwa dyskusja na temat tego, czy warto zmieniać czas. Jednak aktualnie nie ma w tej kwestii żadnej wiążącej decyzji krajów UE. Co prawda, w 2019 roku wydano dyrektywę, która miała sprawić, że w marcu 2021 roku przesuniemy czas ostatni raz, jednak nie udało się zrealizować tych założeń z powodu pandemii.

Obecnie mówi się, że według snutych planów oficjeli z Komisji Europejskiej, przed nami pozostało już niewiele zmian czasu, ponieważ szacuje się, że ostatnia taka noc przypadnie z 28 na 29 marca 2026 roku. Wtedy to na stałe pozostaniemy w czasie letnim, o ile taka decyzja zostanie podjęta do końca 2025 roku. Na to rozwiązanie zdecydować się ma większość krajów europejskich.


Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL