Reklama
Reklama

Niebieskie żaby znów pojawiły się w Polsce. Będzie można je zobaczyć tylko przez 2 tygodnie

Do licznych zwiastunów wiosny tuż obok powracających z ciepłych krajów bocianów, można zaliczyć także niebieskie żaby. Kwiecień jest doskonałym okresem, aby zaobserwować te niezwykłe zwierzęta. Gdzie spotkać niebieskie żaby i co to za gatunek?

Na obserwację niebieskich żab w Polsce masz tylko dwa tygodnie. Dlaczego? To niezwykłe zabarwienie skóry przybierają samce w okresie godowym, który trwa dokładnie dwa tygodnie. Kwiecień jest najlepszym czasem, aby zaobserwować żaby w swoim odświętnym stroju. Sprawdź koniecznie, gdzie ich szukać.  

Niebieskie żaby w Polsce - co to za gatunek?

Niebieskie żaby w Polsce należą do gatunku żab moczarowych. Poza okresem lęgowym łatwo pomylić je z żabą trawną. Ich cechą charakterystyczną są ciemne plamy skroniowe, plama kątowa na grzbiecie i pręgi na kończynach. Ponadto na jasnym brzuchu nie mają plam w przeciwieństwie do żaby trawnej. Dorosłe osobniki ważą od 8 do 30 gramów, a samce są nieco większe od samic.  

Przeczytaj także: Nie tylko pszczoły produkują miód. Ten od mrówek może być nawet cenniejszy!

Dlaczego samce w okresie godowym zmieniają kolor na niebieski? Teorii jest wiele. Jedni naukowcy uważają, że jest to strój wabiący samice - podobnie jak u ptaków, choć żaby znacznie częściej wabią swoje partnerki za pomocą sygnałów głosowych, czyli charakterystycznego rechotu

Inni badacze uważają, że jest to sposób na odróżnienie się od samców. Dzięki niebieskiemu zabarwieniu skóry osobniki płci męskiej unikają ampleksusu, czyli silnego uścisku z osobnikiem tej samej płci. Przywieranie samców do pleców samicy pozwala im wypuścić plemniki w tym samym czasie, w którym samica składa jaja. Dzięki temu dochodzi do zapłodnienia skrzeku.  

Gdzie spotkać niebieskie żaby?

Żaby moczarowe zasiedlają dość rozległe tereny od północnej Europy, po Rosję i Kazachstan. Żaby te można znaleźć na torfowiskach, terenach podmokłych, w lasy i leśnych zbiornikach wodnych. Można je także spotkać na polanach czy w typowo suchych lasach iglastych.  

Przeczytaj także: "Leśny Zorro" grasuje w polskich lasach. Lasy Państwowe pokazały zdjęcie

Aby jednak zaobserwować niebieskie żaby, należy udać się do płytkich stawów i zbiorników wodnych w lesie. To właśnie w nich zbierają się samce i rozpoczynają swoje głośne nawoływanie samic, które w wodzie składają od 700. do 3. tysięcy jajeczek.  

Możesz także zaprosić żaby moczarowe do swojego ogrodu. Wystarczy, że w ustronnym miejscu stworzysz oczko wodne o powierzchni przynajmniej 2 x 2 metry o zróżnicowanej głębokości. Nie wpuszczaj do swojego zbiornika ryb, które żywią się skrzekiem żab. Wokół oczka możesz posadzić drzewa i krzewy, ale tak, aby nie zasłaniały zupełnie dostępu do słońca, które sprzyja rozwojowi skrzeku. Przy wyborze roślin wodnych, kieruj się naturalnym biotopem. Zwróć uwagę na to, co rośnie wokół polskich zbiorników. Wśród roślin znajdziesz pałkę wodną, żabieńca babkę wodną, jeżogłówkę gałęzistą czy strzałkę wodną.  

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta