Reklama
Reklama

​Łamigłówka matematyczna z trzeciej klasy szkoły podstawowej. Większość dorosłych ma z nią problem

Trzecia klasa szkoły podstawowej nie budzi strasznych skojarzeń dla większości osób. Raczej odbieramy ten czas jako przyjemne połączenie nauki z zabawą. Jednak w tym czasie dzieci już miały wstęp do "poważnej" matematyki. Sprawdź, czy uda ci się rozwiązać zagadkę matematyczną z trzeciej klasy szkoły podstawowej.

Jak podejść do rozwiązania tej zagadki? Na co zwrócić uwagę?

Zasady rozwiązania tej łamigłówki są proste. Mamy cztery liczby, czyli 8, 3, 7 oraz 5, a także puste pola pomiędzy nimi. W tych miejscach musimy umieścić symbole matematyczne, które sprawią, że wynik działań na tych liczbach będzie równał się 24. Możemy wykorzystywać każde dostępne działania matematyczne — dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie czy pierwiastkowanie. Należy jednak pamiętać, że nie można pod żadnym pozorem dopisywać cyfr. Dozwolone jest również korzystanie z nawiasów. Wszystko to ma doprowadzić do prawidłowego rozwiązania.

Sprawdź również: Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. Nawet nie próbuj, jeśli byłeś noga z matmy

Łamigłówka matematyczna z trzeciej klasy szkoły podstawowej. Jak ją rozwiązać?

Zadanie przede wszystkim polega na przemyśleniu różnych kombinacji działań, które doprowadzą do znalezienia takiej, która z dostępnych liczb da wynik 24. Oczywiście jak najbardziej polecana jest w tym przypadku metoda prób i błędów. Bez tego do żadnych wniosków nie dojdziemy. Najważniejszym aspektem tego działania jest jednak uświadomienie sobie, że dzięki wykorzystaniu dzielenia oraz nawiasów możemy stworzyć ułamki. Warto wstawić symbol dzielenia między 7 a 5 oraz po 8. Następnie między 3 a 7 umieścić odejmowanie.

Sprawdź również: Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem

W tym przypadku mamy działanie 8 / 3 - 7 / 5, co daje nam 1,2(6), więc nie 24. Jednak w tym momencie wykorzystamy potęgę nawiasów. Wstawmy w jeden nawias 7 / 5, a w drugi 3 - (7 / 5). Dzięki temu otrzymamy wyrażenie 8 / (3 - (7 / 5)). W pierwszej kolejności dzielimy 7 przez 5, co daje nam wynik 1,4. Następnie wykonujemy obliczenia w drugim nawiasie, czyli 3 - 1,4 = 1,6. Ostatnie działanie, jakie nam zostało, to 8 × 1,6 = 24. To wyrażenie spełnia wszystkie warunki zadania, a także wykorzystuje liczby i działania, które są dostępne oraz prowadzi do poprawnego wyniku.

Zobacz też:

Ile kółek widzisz? Większość osób daje się oszukać

Ile kwadratów widzisz na zdjęciu? Niby proste, a większość osób popełnia błąd

Tego zadania nie potrafią rozwiązać nawet studenci. Masz tylko 30 sekund na odpowiedź

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka