Reklama
Reklama

​Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem

Dla wielu osób potęgowanie kojarzy się z dużymi liczbami i trudnymi działaniami, a tak w ogóle nie da się ich obliczyć bez kalkulatora. Oczywiście to uogólnienie nie jest prawdą. Tak samo, jak w tym przypadku. Spróbuj rozwiązać zagadkę matematyczną z potęgami, którą bez trudu można obliczyć w pamięci.

W której klasie dzieci uczą się potęgować?

Choć większości działań matematycznych, szczególnie tych prostszych, poznają dzieci w już w pierwszych trzech latach nauki w szkole, to czas na potęgowanie nadchodzi dopiero później. A dokładniej w siódmej klasie szkoły podstawowej, czyli gdy dzieci mają 12-13 lat. Warto jednak pamiętać, że są to zwykle działania na mniejszych podstawach i wykładnikach potęg. Z czasem przychodzi również nauka wzorów, które mogą usprawnić obliczanie z pozoru skomplikowanych wyrażeń. Takich jak w przypadku tej łamigłówki. Czy dasz radę obliczyć ją w pamięci?

Sprawdź również: Zagadka matematyczna, która podzieliła internet. Jakie jest rozwiązanie?

Zagadka matematyczna z potęgami, którą bez trudu można obliczyć w pamięci

Do zagadki matematycznej z potęgami mamy cztery odpowiedzi:

  1. 0
  2. 9 001
  3. 9 999
  4. 10 000

Czy dasz radę rozwiązać ją bez kalkulatora?

Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, już śpieszę z pomocą. Największy strach w przypadku tego działania budzi jego drugi człon, a mianowicie podnoszenie do potęgi liczby 999. Na szczęście możemy wykorzystać pewien trik, który sprawi, że to działanie będzie banalnie proste. Chodzi o regułę, że każda liczba różna od zera podniesiona do potęgi zerowej, daje wynik 1. Dzięki temu wiemy, że 999^0 = 1. Wystarczy teraz obliczyć pierwszą część działania, czyli 100^2. Możemy to rozłożyć na mnożenie 100 × 100, czyli do 100 "dopisujemy" dwa zera i otrzymujemy liczbę 10000. Pora na ostatnie działanie 10000 - 1 = 9999. Czyli prawidłowa odpowiedź to wariant 3.

Zobacz też:

​Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. Nawet nie próbuj, jeśli byłeś noga z matmy

​Zagadka z rakietami wydaje się prosta? Prawie każdy podaje zły wynik

​Większość internautów rozwiązuje tę zagadkę w 3 sekundy. Dasz radę?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka