Reklama
Reklama

To imię kojarzy się z dziadkiem. W PRL-u biło rekordy popularności, dziś jest zapomniane

Kiedyś każdy miał w rodzinie dziadka, albo wujka o tym imieniu. W latach 50-tych i 60-tych biło rekordy popularności na porodówkach i choć współczesnym rodzicom również kojarzy się pozytywnie, większość Polaków nie zamierza nazywać tak swojego dziecka. Pomimo pięknego znaczenia i słowiańskiego pochodzenia, dziś jest prawie całkiem zapomniane. W 2023 roku nadano je tylko parę razy, więc wygląda na to, że znalazło się na czarnej liście imion dla chłopców.

Wiele imion, które były popularne na początku PRL-u, wróciło do łask po latach. Antoni, Jan, Zofia czy Zuzanna od niedawna znów robią furorę na polskich porodówkach, zajmując czołowe miejsca w rankingach najczęściej nadawanych imion. Ostatnio rodzi się też coraz więcej małych Henryków, Stanisławów, Hani czy Kalin. 

Jak widać, moda lubi zataczać koło. Niestety nie wszystkie imiona dla dzieci, które często nosili nasi dziadkowie, cieszą się zainteresowaniem wśród współczesnych rodziców. Niektóre zostały prawie całkowicie zapomniane. Jeszcze 30 lat temu prawie każdy z nas miał w rodzinie mężczyznę, który nazywał się Zdzisław. Statystyki pokazują jednak, że z roku na rok liczba Polaków z tym imieniem w naszym kraju maleje. 

Imię Zdzisław odchodzi z zapomnienie. Polscy rodzice nie chcą już nazywać tak dzieci

Od kilku lat młodzi rodzice z pokolenia millenialsów chętnie nadają swoim nowonarodzonym synom imiona po dziadkach i pradziadkach. Do łask powróciły jednak tylko niektóre z nich. Okazuje się, że piękne, słowiańskie imię Zdzisław, które robiło furorę w latach 50-tych i 60 tych XX zostało prawie całkowicie zapomniane. 

Z oficjalnych statystyk na stronie GOV wynika, że w pierwszej połowie 2023 roku otrzymało je tylko 2 chłopców, a przez cały 2022 rok w całym naszym kraju nadano je w sumie zaledwie 9 razy.

Jakie jest znaczenie imienia Zdzisław? Kojarzy się z kimś ważnym

Zdzisław to staropolskie imię o słowiańskich korzeniach, o którym mowa była już w dokumentach już z 1198 roku. Nosiło je wielu polskich książąt, szlachciców i duchownych. Zostało utworzone jako połączenie dwóch członów o znamiennym znaczeniu: "Zdzie" - "uczynić" oraz "sław" czyli "sławy". Imię Zdzisław oznacza więc człowieka czcigodnego, sławnego, o dobrej reputacji.

Może cię zainteresować: Takie imię otrzymał pierwszy chłopiec urodzony w Polsce w 2024r. Rodzice lubią je coraz bardziej                

Kiedy są imieniny Zdzisława? Te daty lepiej zapamiętać

Niektórzy świętują tylko raz, a inni mają ku temu wiele okazji. Imieniny Zdzisława w Polsce obchodzimy zaś dwukrotnie w ciągu roku. Jeżeli w rodzinie lub wśród znajomych mamy choć jednego mężczyznę o tym imieniu, okazja do złożenia życzeń wypada:

  • zimą - 29 stycznia
  • późną jesienią - 28 listopada.

Jaki jest mężczyzna o imieniu Zdzisław według numerologii?

Mężczyzna o imieniu Zdzisław to numerologiczna 3, a to oznacza, że jest urodzonym optymistą i szklanka jest dla niego zawsze do połowy pełna. To osoba tryskająca pozytywną energią, o żywym usposobieniu, więc często już sama jego obecność poprawia humor. 

Zdzisław jest bardzo towarzyski, uwielbia pracę z ludźmi i wypoczynek na świeżym powietrzu. Ma naturę poszukiwacza przygód, podróżnika, który uwielbia zachwycać się pięknem otaczającego go świata. Ma silną więź z naturą i duże pokłady wyobraźni. Jest osobą niezależną, która nie lubi, gdy ktoś próbuje narzucić jej własne zdanie. Z tego powodu nie spieszy mu się do wchodzenia w stałe związki czy zakładania rodziny.  

Czytaj również: Zapomniane babcine imię wraca do łask. Było hitem we wczesnym PRL-u

Zdzisław to imię, które najlepiej pasuje do mężczyzn spod znaków zodiaku:

  • Strzelca, 
  • Wodnika
  • Bliźniąt
  • Wagi

Zobacz też:

Już nie szorty. W tym roku modne będą spodnie w stylu Julii Wieniawy

To najmodniejsza kurtka sezonu. Idealna na chłodne dni

Czółenka Mai Bohosiewicz będą nosić wszyscy. Tak wygodne, że żal zdejmować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting