Reklama
Reklama

Zapomniane babcine imię wraca do łask. Było hitem we wczesnym PRL-u

Zapomniane imię, które robiło furorę na polskich porodówkach w latach 50-tych XX wieku, powoli wraca do łask. We wczesnym PRL-u nie było co prawda tak popularne jak: Krystyna czy Zofia, ale cieszyło się dużą sympatią rodziców, którzy chętnie nadawali je swoim córkom. Dzięki temu dziś nosi je wiele starszych ciotek i babć.

Leokadia to jedno z najpiękniejszych imion dla dziewczynki, które przez lata nie było doceniane przez Polaków. Niestety nadal jest niszowe, ale ostatnio jego popularność wzrasta. W naszym kraju nosi je prawie 25 tys. kobiet, a w samym 2022 roku nadano je 21 dziewczynkom. 

Być może na pierwszy rzut oka wydaje się, że to niewiele, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to najwyższy wzrost zainteresowania od początku obecnego tysiąclecia. I miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma, bo Leokadia to wdzięczne, oryginalne imię żeńskie o wyjątkowym znaczeniu. A kobiety, które go noszą mają niezwykle barwną osobowość. 

Imię Leokadia wraca do łask. Ma szlachetne znaczenie i urocze zdrobnienia

Imię Leokadia pochodzi z języka greckiego i oznacza osobę "troszczącą się o lud". Stanowi żeński odpowiednik popularnego niegdyś męskiego imienia Leokadiusz, a niektórzy próbują również przetłumaczyć je jako "zwycięska", "światło" lub "słońce". Niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, skojarzenia te są raczej pozytywne, kojarzące się z pięknem natury, odwagą oraz szlachetnym zachowaniem.

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Leokadia to:

  • Lodzia (tak nazywano jedną z bohaterek popularnego serialu "Ranczo")
  • Lodka,
  • Leosia
  • Ludka, 
  • Adka, 
  • Adzia.

Może cię zainteresować: "Smutne" imię dla dziewczynki robi furorę w Hiszpanii. W Polsce nie jest lubiane

Kiedy są imieniny Leokadii według kalendarza?

Imieniny Leokadii wypadają 9 grudnia. Datę tę warto znać, chociażby po to, by wiedzieć, kiedy złożyć życzenia krewnym, przyjaciółkom i koleżankom z pracy o tym imieniu. Pamiętajmy więc o tym, jeżeli mamy babcię, siostrę, ciotkę lub mamę, która nazywa się w ten sposób. 

Jaka jest Leokadia według numerologii? To barwna osobowość

Leokadia to numerologiczna czwórka, czyli osoba o barwnej osobowości i wielu zainteresowaniach. Jest to kobieta energiczna i ruchliwa o otwartości na świat i wielu różnych zainteresowaniach, która w życiu nie boi się podejmować nowych wyzwań. Jest wrażliwa, ambitna, niezależna i namiętna. 

To urodzona femme fatale, ale niełatwo jest zdobyć jej serce. Gdy jednak zakocha się, to pozostaje wierna temu uczuciu. Leokadia ma problem z tym, by pogodzic się z odrzuceniem. Jest gotowa za wszelką cenę walczyć o swoje szczęście rodzinne. To osoba gościnna, komunikatywna, która zawsze chętnie doradzi swoim bliskim.

Czytaj również: To jedno z najrzadszych imion dla dziewczynki. Ma tylko trzy litery, ale nie chodzi o Igę                

Imię Leokadia najlepiej pasuje do osób spod znaków zodiaku wody:

  • Raka
  • Skorpiona
  • Ryb

Zobacz też:

Wygładza zmarszczki i napina skórę. Ten krem za 10 zł to must have każdej 50-latki

Modne i wygodne buty, które możesz założyć do jeansów. Wiosną będą je nosić wszyscy

Ta szminka jest idealnym wyborem dla 50-latek. Optycznie odmładza i nadaje cerze blasku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | parenting