Reklama
Reklama

"Smutne" imię dla dziewczynki robi furorę w Hiszpanii. W Polsce nie jest lubiane

To imię dla dziewczynki robi furorę w krajach hiszpańskojęzycznych. W wielu państwach góruje w rankingach popularności, ale w Polsce nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Brzmi ciekawie i ma kilka pięknych zdrobnień, ale pomimo tego w naszym kraju od 2000 roku nazwano tak tylko dwie dziewczynki. Powodem, przez który rodzice unikają tego imienia jak ognia najprawdopodobniej jest jego "smutne" znaczenie.

Dolores to zdaniem niektórych najsmutniejsze imię dla dziewczynki na całym świecie. Pomimo nietypowej symboliki w krajach takich jak: Hiszpania, Meksyk czy Argentyna, świeżo upieczeni rodzice chętnie nazywają tak swoje córeczki. 

Co innego jednak Polacy. Chociaż jest bardzo łatwe w wymowie i ma urocze zdrobnienia, nosi je w sumie tylko 231 Polek (stan na 2022 rok), a od 2000 roku w naszym kraju nadano je tylko dwa razy (oba w 2013 roku). Być może to przez specyficzne znaczenie imienia Dolores większość naszych rodaków unika go jak ognia.

Co oznacza imię Dolores? To wyjątkowo "smutne" imię dla dziewczynki

Dolores to imię żeńskie wywodzące się z języka hiszpańskiego. Przez niektórych uznawane jest za pechowe, ponieważ pochodzi od słowa "dolor" oznaczającego ból, smutek czy cierpienie. 

To najprawdopodobniej właśnie dlatego to imię nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. W swojej ojczyźnie jest jednak często nadawane dziewczynkom z uwagi, ponieważ nawiązuje ono również do María de los Dolores - Matki Boskiej Bolesnej. Nosiła je m.in. błogosławiona Dolores Broseta z Bétery. W krajach hiszpańskojęzycznych kojarzy się pozytywnie - z dobrem, silną wiarą, kobietą ciepłą o wielkim sercu.

Imię Dolores chętnie wykorzystują również znani pisarze, tacy jak Stephen King (tytułowa bohaterka thrillera psychologicznego Dolores Claiborne), Joanne Kathleen Rowling (okrutna Dolores Umbridge z Harry'ego Pottera) czy "Lolity" Vladimir Nabokov, (Dolores Haze w "Lolicie").

Może cię zainteresować: To jedno z najrzadszych imion dla dziewczynki. Ma tylko trzy litery, ale nie chodzi o Igę                

Kiedy są imieniny Dolores i jak można zdrabniać to imię?

Imieniny Dolores zostały uwzględnione w kalendarzu, a obchodzimy je późnym latem 15 września. Ten termin powinieneś sobie zapisać, jeżeli znasz kobietę z Polski lub zagranicy o tym imieniu po to, by złożyć jej miłe życzenia.

Niektóre zdrobnienia imienia Dolores są naprawdę piękne i urocze. O osobach, które się tak nazywają, pieszczotliwie mówi się: Lora, Dola, Lola lub Lolita.

Czytaj również: To imię nosi córka Pabla Picassa. W Polsce nadano je 113 kobietom

Jaka jest kobieta o imieniu Dolores według numerologii? Wcale nie pechowa

Dolores to numerologiczna siódemka, a więc osoba wrażliwa, wytrwała i inteligentna. Kobiety o tym imieniu są także bardzo empatyczne, więc zawsze wspierają swoich przyjaciół, doradzają im i pomagają rozwiązywać problemy. Zależy im na zachowaniu harmonii i porządku. 

Stronią od niepotrzebnego chaosu i konfliktów, a relacje są dla nich niezwykle istotne w życiu, a w związkach są wierne i oddane. Choć dobra materialne same w sobie nie stanowią dla nich priorytetu, dzięki bystremu umysłowi i ciężkiej pracy potrafią bez problemu zapewnić sobie godziwy byt. Nie stronią od obowiązków i starają się stale poszerzać swoją wiedzę.

Imię Dolores najlepiej pasuje do kobiet spod ziemskich znaków zodiaku:

  • Byka
  • Panny
  • Koziorożca

Zobacz też:

Nazywany jest zielonym złotem. Redukuje zmarszczki i wzmacnia włosy

Zamiast pić, wymocz w tym stopy, a będą gładkie jak jedwab

Kwaśna śmietana na suche włosy. Zmieszaj, nałóż i ciesz się efektami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting