Reklama
Reklama

​To imię było hitem w ostatnich latach PRL-u. Dziś jest uważane za "ciotkowe"

Wybór imienia dla dziecka to niezwykle ważna chwila w życiu młodych rodziców. W tym przypadku trzeba być trochę jak saper i uważać, by się nie pomylić. W końcu nie chcemy za kilkanaście lat usłyszeć, że nasza pociecha nie jest zadowolona ze swojego imienia. To właśnie z tego względu inspiracji szukamy wszędzie, gdzie możemy.

Podczas wyboru imienia dla dziecka często staramy się szukać odniesień do kultury, religii, historii czy rodziny. Często również decydujemy na podstawie jedynie naszych subiektywnych odczuć. Ważne, żebyśmy byli pewni naszego wyboru.

Popularność zyskało dzięki... telewizji

Imię Justyna w latach 80. XX wieku należało do najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Wszystko przez... telewizję. Mimo że Eliza Orzeszkowa napisała powieść "Nad Niemnem" 100 lat wcześniej, to dopiero w 1987 roku powstał film fabularny, który przybliżył Polakom to dzieło. Dodatkowo rok później, w setną rocznicę napisania książki, powstał serial fabularny. Polskie serca skradła Iwona Katarzyna Pawlak, która wcieliła się w rolę Justyny Orzelskiej zarówno w filmie, jak i w serialu.

Sprawdź również: Masz problemy z wypryskami na twarzy? Winny może być ręcznik

Orzelska była typową bohaterką w świecie Orzeszkowej. Miała cechy typowej szlachcianki, mimo braku majątku, dążyła do życia na przyzwoity poziomie, nie pozwalała sobą pomiatać, a także nie pozwalała na kpiny ze swojego ojca i strzegła honoru rodziny. Idealny opis dziewczyny, której okres wchodzenia w dojrzałość miał przypadać już na czasy wolnej Polski, gdy zaczynał wiać wiatr zmian. Dlatego pod koniec lat 80. XX wieku na porodówkach w naszym kraju co i rusz można było usłyszeć imię Justyna, a jego popularność biła rekordy.

Teraz już tak dobrze nie jest

Zgodnie z danymi z bazy PESEL (stan na 31 stycznia 2023 roku), w Polsce jest 216 865 kobiet o imieniu Justyna, a samo imię zajmuje 32. miejsce pod względem popularności w naszym kraju. Jednak nie ma co ukrywać, że szczyt popularności tego imienia na porodówkach dawno minął. W 2022 roku jedynie 119 dziewczynek otrzymało imię Justyna, a w dodatku można zauważyć tendencję spadkową (2021 r. — 142, 2020 r. — 157, 2019 r. — 176).

Sprawdź również: Najlepsze pary robią to regularnie. Stosuj te 4 triki, a partner nawet nie pomyśli o innej

Do królujących w rankingach imion jak Zofia, Zuzanna, Hanna czy Julia nie można go w ogóle porównywać. Skąd taki spadek? Wiele osób po prostu uważa to imię za "zwykłe" oraz... "ciotkowe". Choć równie popularne pod koniec lat 80. XX wieku i na początku 90. imię dla dziewczynki — Katarzyna — również zaliczyło solidny spadek, a w 2022 roku otrzymało je jedynie 412 dziewczynek. Czyżby te imiona po prostu wyszły z mody?

Co oznacza imię Justyna?

Imię Justyna pochodzi z łaciny i wywodzi się od słowa "iustus", czyli "sprawiedliwy". Jest żeńskim odpowiednikiem równie rzadkiego imienia — Justyn. Kobiety o imieniu Justyna obchodzą imieniny: 12 marca, 14 kwietnia, 1 czerwca, 14 czerwca, 16 czerwca, 13 lipca, 5 września, 17 września, 26 września, 7 października oraz 30 listopada. W historii Polski znajdziemy przynajmniej kilka znanych kobiet o imieniu Justyna, chociażby Justyna Bergmann (Miss Polonia 2000), Justyna Kowalczyk czy też Justyna Steczkowska.

Zobacz też:

Mieszam 4 produkty i mam maseczkę za grosze. Moje włosy jeszcze nigdy nie były tak gładkie i lśniące

To imię jest szczególnie lubiane na południu Polski. Ma ciekawe znaczenie

Kontrowersyjny składnik maseczki. Brzydko pachnie, ale świetnie prasuje zmarszczki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina