Reklama
Reklama

​Masz problemy z wypryskami na twarzy? Winny może być ręcznik

Ręcznik to jedna z tych rzeczy, które używamy przynajmniej kilka razy dziennie. Jednak korzystanie przez długi czas z tego samego ręcznika do wycierania twarzy i ciała może nieść negatywne konsekwencje dla stanu skóry. Sprawdź, dlaczego warto odpowiednio zadbać o ten element wyposażenia łazienki.

Najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że zbyt długie korzystanie z tego samego ręcznika do twarzy i ciała to zabójstwo dla naszej skóry. Pozbądź się wyprysków na twarzy, zmieniając teraz tę jedną rzecz.

Ręcznik to egzotyczne wakacje dla bakterii

Głównym zadaniem ręcznika kąpielowego jest pochłanianie wilgoci. To właśnie dzięki temu po kąpieli możemy pozbyć się pozostałości wody z naszego ciała. Jednak oprócz wody zbierają się na nim także inne rzeczy. Ostatnie badania wskazują, że w ciągu jednego dnia od użycia na ręczniku znajduje się 260 tys. bakterii. Jest to ogromna liczba, a w dodatku wycierając tym samym ręcznikiem całe ciało, wszystkie te drobnoustroje przedostają się na twarz i sieją na niej spustoszenie. Jednak te straszne dane... nie są najgorsze.

W tym samym badaniu naukowcy doszli do jeszcze bardziej przeraźliwego odkrycia. Okazało się, że po tygodniu korzystania z jednego ręcznika znajduje się na nim... 650 milionów bakterii! Taka ilość bez problemu może sprawić, że na naszej twarzy pojawi się pełno wyprysków. Dodatkowo w innym badaniu ręczników na obecność bakterii stwierdzono obecność bakterii E.coli w 89 proc.badanych przypadków. Takie wartości powinny nas skłaniać do o wiele częstszego zmieniania ręczników, którymi wycieramy twarz.

Czym wycierać twarz zamiast ręcznika?

Jeśli natomiast nadal zdecydujemy się wycierać twarz po myciu ręcznikiem, powinniśmy jak najczęściej go zmieniać. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wymiana takiego ręcznika każdego dnia. W tym przypadku ostatecznie sami musimy podjąć decyzję co do naszego harmonogramu na podstawie obserwacji własnego ciała i skóry twarzy. Będzie to najlepszy wyznacznik tego, czy nasz organizm dobrze reaguje na kontakt z drobnoustrojami znajdującymi się na ręczniku, choć najlepiej jak najbardziej ich unikać.

Najlepszym zamiennikiem klasycznych ręczników kąpielowych do wycierania twarzy będą ręczniki papierowe. To rozwiązanie pozwoli znacznie ograniczyć działanie bakterii, a także ich przenoszenie na twarz po myciu. Taki ręcznik po prostu wyrzucamy, a po następnym myciu bierzemy kolejny. Może nie jest to metoda idealna z punktu widzenia ekologii i środowiska, jednak dzięki temu mamy pewność, że odpowiednio dbamy o skórę naszej twarzy i redukujemy możliwość wystąpienia wyprysków praktycznie do minimum.

Zobacz też:

Nie french ani czerwień. To najmodniejszy manicure na lato

W wakacje mocz stopy w wodzie z tym dodatkiem. Pozbędziesz się przykrej dolegliwości

Ta maseczka ujędrnia skórę, a do tego chłodzi. Kosztuje grosze i jest idealna na upały

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | pielęgnacja