Reklama
Reklama

​Naukowcy potwierdzają: to imię jest najpiękniejsze na świecie. W Polsce już cieszy się dużą popularnością

Nie od dziś wiadomo, że naukowcy lubią łączyć różne elementy, by wytypować najlepsze możliwe rozwiązania. Teraz brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, które imiona są najpiękniejsze. Wynik ich badań nie powinien być zaskakujący dla Polaków, gdyż to imię jest u nas niezmiernie popularne od lat.

Jedną z pierwszych niezwykle ważnych decyzji w życiu młodych rodziców jest wybór imienia dla dziecka. Źródła inspiracji są praktycznie nieograniczone. Jedni decydują się postawić na klasykę, inni na powiązania rodzinne, a niektórzy decydują pod wpływem chwili.

Jakie imię żeńskie jest najpiękniejsze na świecie?

Za badanie najpiękniejszego imienia żeńskiego na świecie odpowiedzialni są naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham, a dokładniej profesor Bodo Winter, specjalista lingwistyki kognitywistycznej. Jest to dziedzina nauki, która zakłada ścisłe powiązanie języka i umysłowych procesów dotyczących postrzegania świata. Na tej podstawie przeanalizowano imiona żeńskie pod kątem przede wszystkim brzmienia, a także znaczenia.

Sprawdź również: To imię było hitem porodówek w PRL-u. Noszą je wszystkie ciotki, ale ostatnio wypadło z łask

Wynik badania jest jednoznaczny. Najpiękniejsze żeńskie imię na świecie to Sofia (pisane również jako Sophia). Naukowcy doszli do wniosku, że jest to najbardziej harmonijne i spójne imię z tych, które wytypowano do eksperymentu. Wynik nie powinien dziwić, gdyż jest ono niezwykle popularne w około 40 krajach, a jego polski odpowiednik — Zofia — od wielu lat okupuje czołówki imion nadawanych dziewczynkom.

Co oznacza imię Zofia?

Zofia to imię żeńskie, które pochodzi z języka greckiego, gdzie wyraz "sophia" (pisownia oryginalna σοφία) oznacza "mądrość". W Polsce nie występuje męski odpowiednik imienia Zofia, jednak w kilku krajach świata znajdziemy takie imiona. Jest to przede wszystkim Sofus (lub Sophus), czyli imię nadawane chłopcom w Danii i Norwegii, a także bułgarskie imię Sofko. Najczęściej wykorzystywane zdrobnienia imienia Zofia to: Sonia, Sonka, Zofka, Zoja, Zojka, Zońka, Zosia, Zosieńka, Zośka, Zula. Co ciekawe w naszym kraju imię Sonia istnieje jako pełne imię żeńskie, jednak jako taka forma ma negatywną opinię Rady Języka Polskiego.

Sprawdź również: To imię nosi wiele ciotek i babć. Było hitem PRL-u, ale rodzice się nim znudzili

Ranking najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce

Wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w Polsce Zofia zyskuje sławę przynajmniej od trzech lat. W 2020 roku zajęło trzecie miejsce i było nadane 7073 dziewczynkom. Rok później wskoczyło na drugą pozycję, choć otrzymało je jedynie  6325 dziewczynek. W zeszłym roku było już na szczycie, gdy wyprzedziło Zuzannę, a zostało nadane 5714 dziewczynkom. Dominację potwierdza również w pierwszej połowie tego roku. Do 30 czerwca 2023 otrzymało je 2626 dziewczynek. Na drugim miejscu znalazła się Zuzanna (2489 dziewczynek).

Imię Zofia jest również popularne w Polsce, jeśli spojrzymy na wszystkie imiona bez względu na wiek. Oczywiście nie dorównuje najpopularniejszej Annie — takie imię nosi 1 mln 76 tys. kobiet w Polsce. Zofia zajmuje 14. miejsce, a Zoś w Polsce jest aż 373 tys. Jeśli popularność tego imienia wśród młodych rodziców się utrzyma, możliwy jest awans również i w tym rankingu w perspektywie następnych lat.

Zobacz też:

W PRL-u używała go każda kobieta. Sekret gładkiej skóry za mniej niż 5 złotych

To imię pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne. Dziś powoli zanika

Nie tylko do ciasta. Rozgnieć widelcem i nałóż na twarz, a cera ci podziękuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina | ciąża