Reklama
Reklama

To imię nosi wiele ciotek i babć. Było hitem PRL-u, ale rodzice się nim znudzili

To krótkie imię żeńskie w Polsce nadawane jest od średniowiecza. Sporą popularność zyskało w XIX wieku, a w PRL-u było prawdziwym hitem porodówek, dlatego teraz nosi je wiele ciotek i babć. Niestety ze statystyk GOV wynika, że z roku na rok rodzice coraz rzadziej nadają je swoim dzieciom.

Agata to piękne i stare imię dla dziewczynki, które na świecie znane było już w czasach starożytnych. W Polsce nadawane jest od średniowiecza. Początkowo nie było doceniane, ale jego popularność w naszym kraju znacznie wzrosła od XIX wieku. 

W PRL-u i na początku XXI wieku rodzice na porodówkach nadawali je córkom na potęgę, dlatego dziś noszą je u nas prawie 184 tysiące kobiet. Są to głównie osoby dorosłe, nierzadko w średnim wieku, a więc nasze babcie, matki i ciotki.

Imię Agata traci popularność. Skąd pochodzi i co oznacza?

Ze statystyk GOV wynika, że popularność imienia Agata maleje z roku na rok. W 2022 roku zostało ono nadane zaledwie 811 razy. Wygląda na to, że rodzice nie chcą już nazywać tak swoich córeczek. A przecież ma ono piękne znaczenie. 

Imię Agata pochodzi się z języka greckiego. Najprawdopodobniej od słowa agathe, od którego może oznaczać "osobę dobrą, szlachetną, o wielkim sercu". Niektórzy historycy łączą je jednak także ze słowem - agathos, które możemy rozumieć jako człowieka "dobrze urodzonego".

Jakie jest znaczenie imienia Agata według numerologii?

Agata to numerologiczna Trójka, co oznacza, że obdarzona jest raczej wesołym usposobieniem. Jest otwarta, komunikatywna i widzi świat w jasnych barwach. Dopasowanie się do nowego towarzystwa przychodzi jej z łatwością. Ma wielu znajomych, ale stara się nie oceniać ludzi wyłącznie na podstawie pierwszego wrażenia. 

Kobiety o imieniu Agata są kreatywne Mają milion pomysłów na minutę, a dobra intuicja ułatwia im realizację tych najważniejszych. Jako numerologiczne Trójki Agaty często rozkochują w sobie mężczyzn do szaleństwa

Ich uwagę przyciągają jednak tylko panowie pewni siebie, z dobrym poczuciem humoru i konkretnym pomysłem na życie. Astrologowie nie mają wątpliwości, że imię Agata najlepiej pasuje do pań urodzonych pod znakiem Bliźniąt, Strzelca i Wodnika i Ryb. 

Kiedy są imieniny Agaty? Znane panie o tym imieniu

Matki, babcie i ciotki o imieniu Agata imieniny obchodzą nawet trzy razy w roku, w dniach: 9 stycznia, 5 luty i 14 listopada. Znanych Polek, które nazywają się Agata, jest mnóstwo m.in. Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej - Agata Duda. 

Poza pierwszą damą, imię Agata nosi aktorka: Agata Kulesza, modelka Agata Buzek i dziennikarka - Agata Młynarska. Nazywała się tak również uzdolniona polska siatkarka Agata Mróz-Olszewska, ktora zmarła 4 czerwca 2008 roku. 

Zobacz też:

Takie jeansy były hitem dekadę temu. Znów wracają na ulice

Manicure na lato dla dojrzałych kobiet. Małgorzata Kożuchowska go uwielbia

Wymieszaj z sokiem z cytryny i nałóż na twarz. Twoja skóra będzie jędrna i nawilżona

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina | parenting | ciąża