Reklama
Reklama

To imię było hitem porodówek w PRL-u. Noszą je wszystkie ciotki, ale ostatnio wypadło z łask

Piękne imię dla dziewczynki, które podbijało polskie porodówki w czasach PRL-u, dziś niestety nie cieszy się już popularnością. Nosi je wiele babć, ciotek i matek, ale z roku na rok jest coraz rzadziej wybierane przez rodziców. Statystyki GOV pokazują, że w w 2022 roku nadano je zaledwie 7 razy. Chociaż w to uwierzyć, nagle przestało podobać się Polakom.

Imię Grażyna robiło furorę w latach 50., 60. i 70. XX wieku. Rodzice chętnie nadawali je swoim córkom aż do późnego PRL-u, dlatego obecnie w Polsce nosi je ponad 230 tys. kobiet - zwłaszcza babć, ciotek i matek w średnim wieku. 

Na próżno możemy jednak szukać małych dziewczynek, które nazywałyby się w ten sposób. Popularność imienia Grażyna jest dziś znikoma, o czym najlepiej świadczą statystyki GOV, z których wynika, że w 2022 roku otrzymało je zaledwie 7 dzieci. 

Znaczenie i pochodzenie imienia Grażyna. Wymyślił je nasz wieszcz narodowy

Warto wiedzieć, że imię Grażyna zostało wymyślone przez Adama Mickiewicz. Nasz wieszcz narodowy zaczerpnął je najprawdopodobniej z języka litewskiego od słowa graži (z lit. oznaczającego piękna). Pisarz wprowadził je do języka polskiego w nowej formie, nadając je bohaterce swojego poematu "Grażyna. Powieść litewska" wydanego 1823 roku. 

Imię Grażyna ma swoje odpowiedniki na całym świecie. W Anglii do dziś bardzo popularne jest nazywanie dziewczynek Grace, a we Włoszech - Grazia. Znaczenie imienia Grażyna możemy więc rozumieć nie tylko jako piękno, ale również jako wdzięk, grację. 

Jaka jest kobieta o imieniu Grażyna według numerologii?

Grażyna to numerologiczna 2, co czyni ją kobietą serdeczną i otwartą poznawanie na nowych ludzi. Jest osobą o łagodnym usposobieniu, rodzinną, opiekuńczą, a zarazem komunikatywną. 

Grażyna ma dobrą intuicję, jest empatyczna i wyrozumiała, więc można powiedzieć, że ona idealnym materiałem "materiał" na żonę i przyjaciółkę. Nigdy nie odmawia pomocy bliskim i zawsze chętnie doradzi przyjaciołom w potrzebie. 

Kiedy obchodzimy imieniny Grażyny? Wtedy składamy im życzenia

Imieniny Grażyny w Polsce obchodzimy dwa razy w roku. Najpopularniejszy termin wypada 1 kwietnia, gdy w Kościele katolickim wspomina się św. Glafirę z Amazji. Po raz drugi kobiety noszące imię Grażyna swoje święto celebrować mogą latem, 26 lipca. Te daty powinniśmy zapamiętać, aby wiedzieć, kiedy złożyć życzenia imieninowe swoim mamom, ciociom i babciom. 

Znane kobiety o imieniu Grażyna to m.in.:

  • Grażyna Brodzińska - śpiewaczka operowa
  • Grażyna Hase - projektantka mody
  • Grażyna Łobaszewska - wokalistka i kompozytorka
  • Grażyna Orlińska - poetka i scenarzystka
  • Grażyna Torbicka - dziennikarka
  • Grażyna Szapołowska - aktorka
  • Grażyna Wolszczak - aktorka

Zobacz też:

Koniec z nudnymi, czarnymi rajstopami. Wiosną rządzi ten model

Slip dress nie wychodzi z mody. Model w stylu Joanny Opozdy będzie idealny na wesele

Usuniesz popękane naczynka za grosze. Wystarczy ten produkt z kuchennej szafki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting