Reklama
Reklama

Jak dobrać fryzurę do swojego kształtu twarzy? Odejmiesz sobie lat i zbędnych kilogramów

Fryzura może całkowicie zmienić nasz wygląd i albo nas upiększyć, albo uwydatnić to czego akurat nie chcielibyśmy podkreślać. Wobec tego, aby odpowiednio ją dobrać, musimy poznać swój kształt twarzy i dopasować do niego cięcie oraz stylizację. Podpowiadamy, jak to zrobić i jaką fryzurę wybrać, aby wyglądać młodziej.

Dobranie cięcia i wystylizowanie włosów do kształtu naszej twarzy jest niezwykle istotne. Dzięki odpowiednio dopasowanej fryzurze możemy sobie zarówno odjąć nieco lat, jak i kilogramów. Wystarczy, że określimy swój kształt twarzy i dowiemy się, jakich cięć unikać, a jakie wybierać, by podkreślały nasze walory.

Jak określić swój kształt twarzy? Wystarczy łatwa metoda

Zanim jednak przystąpimy do dobierania fryzury do naszego kształtu twarzy, musimy najpierw ustalić samodzielnie, jaki kształt ona ma. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, więc nie potrafimy odpowiednio dobrać makijażu czy fryzury.

Na szczęście istnieje prosty sposób na określenie kształtu twarzy. Zaczynamy od spięcia włosów tak, by nie zasłaniały konturów naszej twarzy. Następnie robimy sobie zdjęcie na wprost i obrysowujemy na nim kontur twarzy. Dzięki temu możemy go porównać z przykładowymi zdjęciami prezentującymi poszczególne kształty twarzy i dopasować je do swoich konturów.

Jeśli jednak wciąż nie jesteśmy pewni, możemy wypróbować inną, bardziej precyzyjną metodę. Wystarczy zmierzyć szerokość swojej twarzy w trzech miejscach - na wysokości żuchwy, polików oraz czoła. W przypadku, gdy wymiary są podobne do siebie lub takie same, nasza twarz jest owalna lub okrągła. Natomiast przy mocno zarysowanej żuchwie, mamy do czynienia z kwadratowym kształtem. Jeśli wymiary idąc od czoła w dół, są coraz mniejsze, oznacza to, że nasza twarz jest trójkątna.

Czytaj również: Masz dość częstego farbowania odrostów? To koloryzacja na dłużej ukryje naturalne pasma

Jak dopasować fryzurę do kształtu twarzy? To prostsze niż myślisz

Znając już swój kształt twarzy, w łatwy sposób dopasujemy fryzurę tak, by nie tylko odmładzała i odejmowała nam wizualnie nieco kilogramów, ale i by uwydatniała to co w nas najpiękniejsze. Każdy kształt ma swoje określone zalecenia, dzięki którym łatwo dopasujemy fryzurę. Podpowiadamy, co wybrać, a czego unikać:

  • Fryzury dla twarzy owalnej

Posiadacze tego typu kształtu twarzy mają nieco łatwiej niż pozostali. Okazuje się bowiem, że do owalnego kształtu twarzy w zasadzie pasują wszystkie fryzury oraz cięcia. Nie ma tu żadnych ograniczeń, ponieważ dobrze prezentować będą się zarówno krótkie, jak i długie włosy. Tak samo jeśli chodzi o grzywkę, to czoło twarzy owalnej, nie jest zbyt wysoko, ani zbyt nisko osadzone, więc świetnie współgra z każdym rodzajem grzywki.

  • Fryzury dla pociągłej twarzy

W przypadku osób o szczupłej twarzy, które często chcą zasłonić wyższe czoło, idealnie sprawdzą się dłuższe grzywki oraz bardzo popularne "see-through bangs". Dobrym pomysłem będzie także półdługi bob. Oprócz tego strzałem w dziesiątkę będą wszystkie stylizacje związane z lokami oraz falami.

Natomiast posiadacze pociągłej twarzy powinni unikać gładkich, pozbawionych objętości oraz grzywki fryzur. Zdecydowanie lepiej będzie wybrać choćby delikatne cieniowanie. Dodatkowo, jeśli mamy mocno uwydatniony podbródek, nie powinniśmy decydować się na krótkie cięcia oraz takie, które kończą się właśnie na jego linii i mogłyby go dodatkowo podkreślić.

  • Fryzury dla twarzy kwadratowej

Do tego kształtu świetnie pasują asymetryczne cięcia. Dodatkowo bardzo dobrze łagodzą rysy loki oraz fryzury, w których włosy okalają boki twarzy. Częstym i trafionym wyborem są także wysokie upięcia.

W tym przypadku lepiej zrezygnować jednak z prostych, przylegających do twarzy włosów oraz krótkich fryzur. Warto także unikać grzywki ściętej na prosto lub fryzury na pazia.

  • Fryzury dla twarzy okrągłej

Posiadacze tego kształtu twarzy, często starają się ją wyszczuplić właśnie za pomocą fryzury. Wobec tego świetnie sprawdzą się te, w których włosy opadają lekko na boki twarzy. Dobrym pomysłem są również grzywki na bok oraz cieniowane fryzury.

W przypadku twarzy okrągłej lepiej unikać grzywek na prosto lub krótkich włosów bez grzywki. Jednak przede wszystkim nie wykonujmy cięć kończących się na wysokości policzków, ponieważ taka fryzura znacznie je uwypukli. Podobnie będzie z klasycznym bobem.

  • Fryzury dla twarzy trójkątnej

Do twarzy trójkątnej pasuje wiele fryzur. Sprawdzą się tu zarówno włosy długie, półdługie oraz fale jak i loki. Tak samo jest, gdy chodzi o grzywki, ponieważ posiadacze twarzy w tym kształcie, świetnie będą wyglądać w każdym rodzaju grzywki. Natomiast jeśli zależy im na poszerzeniu dolnej części twarzy, to mogą oni ściąć włosy na krótkiego boba.

Warto dodać, że osoby o tym kształcie twarzy powinny unikać wysokich upięć, które dodatkowo mogłyby wydłużyć twarz. Niezalecane są także bardzo krótkie fryzury, zaburzające proporcje.

Zobacz też:

Medycyna estetyczna może poczekać. Zmarszczki wygładzisz za pomocą tego olejku

Już nie szorty. W tym roku modne będą spodnie w stylu Julii Wieniawy

To najmodniejsza kurtka sezonu. Idealna na chłodne dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | włosy