Reklama
Reklama

Ile kosztuje organizacja wesela? "Impreza tylko dla bogatych"

Wesele to jeden z tych momentów w życiu, które zwykle przeżywa się tylko raz. Ten dzień ma być niezapomniany dla gości, a przede wszystkim dla pary młodej. Najpiękniejsza suknia ślubna, ekskluzywna sala czy najlepszy zespół — każdy chciałby to mieć w tym szczególnym dniu. Dowiedz się, ile kosztuje organizacja wesela w 2023 roku.

Ostatnio pisaliśmy o tym ile pieniędzy włożyć do koperty na wesele. Teraz poznamy kwoty od drugiej strony — ile środków narzeczeni muszą przygotować, by móc wyprawić przyjęcie.

Od czego zależy koszt organizacji wesela?

Organizacja przyjęcia weselnego to niezwykle duże przedsięwzięcie, które zwykle zaczyna się na rok lub nawet kilka lat przed datą ślubu. Ten czas jest także niewiadomą, co do ostatecznego kosztu wesela, gdyż stawki mogą się w tym czasie zmienić.

Czynnikiem, który najbardziej wpływa na koszt organizacji wesela, jest sala i tzw. talerzyk, czyli po prostu catering. Tutaj stawki mogą się szalenie różnić w zależności od lokalizacji czy też standardu. W 2023 roku najczęściej wahają się one od 250 do nawet 500 złotych za osobę.

Drugi czynnik jest bezpośrednio związany z ceną za "talerzyk" i jest to liczba gości. Konfiguracja tych dwóch elementów potrafi zmodyfikować ostateczną kwotę nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Co ciekawe w niektórych przypadkach mniejsza ilość gości weselnych, może oznaczać wyższą stawkę za tzw. talerzyk, niż w przypadku dużego wesela.

Kolejne niezbędne elementy ślubu i wesela, które mają wpływ na ostateczny koszt to suknia ślubna dla panny młodej, garnitur ślubny dla pana młodego, fotograf lub kamerzysta czy też alkohol i dekoracje. Sporym wydatkiem będzie także oprawa muzyczna wydarzenia.

Inflacja odciska swoje piętno na przyszłych nowożeńcach

Jednym z ważniejszych powodów wzrostu kosztów wesela jest galopująca inflacja. Odciska ona swoje piętno na każdym elemencie przygotowań do wesela. Rosną ceny produktów i usług, a co za tym idzie, zwiększa się całkowita kwota, którą trzeba zapłacić za przyjęcie weselne.

W kontekście opłat za salę weselną i wyżywienie warty odnotowania jest także wzrost płacy minimalnej. Z tego względu wyższe koszty ponoszą właściciele lokali, którzy muszą zatrudnić obsługę na czas przyjęcia (nie w każdym z nich pracownicy zatrudnieni są na stałe). Odzwierciedleniem wzrostu tych kosztów jest właśnie podniesienie ceny za "talerzyk".

Warto także pamiętać, że od 1 stycznia 2023 roku nastąpił wzrost akcyzy. Większość osób nadal decyduje się na wesela z alkoholem, więc podwyższenie tego podatku sprawi, że jego zakup w dużej ilości będzie zauważalnie droższy.

Ile kosztuje organizacja wesela w 2023 roku?

Dla naszych wyliczeń weźmiemy pod uwagę 100 gości i średnie stawki w skali kraju. Jak to wygląda na podstawie ośmiu podstawowych wskaźników? Oto one:

  • sala i talerzyk — od 250 do 500 zł,
  • oprawa muzyczna: DJ — 5000 zł, zespół — 8000 zł,
  • fotograf — 4000 zł, kamerzysta — 5000 zł,
  • suknia ślubna — 3000 zł, garnitur ślubny — 1500 zł,
  • dekoracje, kwiaty, papeteria — 7000 zł,
  • alkohol (wódka, 0,5 l na osobę) — 2000 zł,
  • obrączki — 1000 zł.

W takim przypadku najniższy koszt wesela na 100 osób wyniesie prawie 45 tys. złotych. Za oprawę muzyczną będzie odpowiadał DJ i młodzi zrezygnują z kamerzysty. Najdroższa wersja, czyli 500 zł za talerzyk, zespół, fotograf oraz kamerzysta to koszt... ponad 80 tys. złotych.

Warto również nadmienić, że w kosztach nie zostały uwzględnione takie elementy dodatkowe, jak: wynajem samochodu (nawet 3000 zł), organizacja poprawin (do 25 tys. zł), atrakcje w czasie uroczystości (strefa relaksu, fotobudka, animatorzy czy bar), a także większa liczba gości. Biorąc pod uwagę te czynniki, koszt organizacji wesela może znacznie przewyższyć 120 tys. złotych.

Patrząc na ubiegłe lata wzrost kosztów ślubnych i okołoślubnych jest zauważalny. W 2015 roku bez problemu można było zorganizować ślub i wesele na 100 osób za kwotę... 20 tys. złotych. Teraz tyle kosztuje sama sala. Jeszcze w 2019 roku identyczną liczbę gości na przyjęciu można było ugościć za ok. 35-40 tys. złotych. W 2023 roku taka kwota wydaje się ciężka do osiągnięcia, chyba że postawimy na naprawdę skromne przyjęcie.

Zobacz też:

Manicure na lato dla dojrzałych kobiet. Małgorzata Kożuchowska go uwielbia

Wymieszaj z sokiem z cytryny i nałóż na twarz. Twoja skóra będzie jędrna i nawilżona

Mity dotyczące odchudzania. Na te dietetyczne pułapki wiele osób daje się nabrać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wesele | ślub