Reklama
Reklama

Zrób tę mieszankę i spryskaj kostkę brukową. Bez wysiłku pozbędziesz się chwastów

Masz problem z chwastami na kostce brukowej? Nie wydawaj pieniędzy na drogie, sklepowe środki bazujące na szkodliwych fungicydach, tylko spróbuj spryskać je tanią domową mieszanką. Zrobisz ją samodzielnie w minutę z dwóch składników, które masz już w swojej w kuchni. Bez żadnego wysiłku twój stary podjazd znów będzie wyglądał idealnie.

Chwasty na kostce brukowej to utrapienie niejednego Polaka. Materiał ten wykorzystywany jest powszechnie do tworzenia podjazdów, ścieżek i chodników wokół domu z uwagi na trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli jest zadbany, może również świetnie się prezentować, podkreślając styl oraz wystrój działki, na której się znajduje. 

Kostka brukowa nie będzie jednak zdobiła ogrodu, jeśli w przestrzeniach między dwoma kafelkami wyrastają zielone rośliny. Aby się ich pozbyć, możesz zastosować drogie środki na bazie fungicydów ze sklepu ogrodniczego, albo wypróbować tani domowy sposób. Spryskaj kostkę brukową tą domową mieszanką z 2 składników, dzięki któremu chwasty przestaną być problemem. 

Może cię zainteresować: Kamień na baterii przestanie być problemem. Wystarczy ten domowy specyfik, który zrobisz za grosze

Tą mieszanką spryskaj kostkę brukową, a bez wysiłku pozbędziesz się chwastów

Chcesz pozbyć się chwastów z kostki brukowej? W takim razie przygotuj oprysk z octu spirytusowego o stężeniu 10-procent, zmieszanego z wodą proporcji  2:1 (na jeden litr octu przypada 0,5 litra wody). Gdy je wymieszasz, przelej preparat do butelki ze spryskiwaczem. Dzięki zachowaniu odpowiednich dawek obu składników powierzchnia podjazdu czy chodnika nie powinna zniszczyć się podczas sprzątania, nie odbarwi się ani nie ukruszy.

Poczekaj na słoneczny i bezwietrzny dzień, by wykonać oprysk na chwasty. Najlepiej zawsze robić to wieczorem, gdy temperatura wynosi minimum 15 stopni Celsjusza. Wczesny poranek nie jest zalecany, bo wtedy przeszkodę może stanowić rosa. W przeciwnym razie środek może przedostać się na inne rośliny w ogródku i je również zniszczyć, a tego byś zapewne nie chciała. 

Pamiętaj jednak, że ocet to środek o działaniu kontaktowym. Mimo tego, że działa wyniszczająco na powierzchnie liści i łodyg chwastów, na które go naniesiesz, nie zniszczy więc całkowicie ich korzeni. 

Licz się z tym, że zabieg będziesz musiała powtarzać regularnie, by kostka brukowa ponownie się nie zazieleniła. Wyjątek mogą stanowić niewielkie, jednoroczne roślinki, które nie zdążyły wykształcić silnego systemu korzeniowego. 

Czytaj również: Po myciu na oknach pojawiają się smugi? Wypoleruj je tym, a teściowa pozazdrości ci lśniących szyb

Nie tylko octem. Solą również wytępisz chwasty z kostki brukowej

Nieco mocniejsze działanie niż ocet na kostkę brukową ma sól. Z jej pomocą szybko pozbędziesz się chwastów z podjazdu. Pamiętaj jednak, aby używać jej ostrożnie, bo zbyt dużą ilość kuchennej mieszanki może doprowadzić do powstawania odbarwień kostki brukowej. Pamiętaj więc o zachowaniu proporcji. 

Jeśli chcesz zrobić naprawdę silny środek na chwasty, do 1 litra wody dodaj 1 szklankę octu, 0,5 szklanki soli i 1 łyżeczkę delikatnego płynu do mycia naczyń (może być również szare mydło). Całość wymieszaj i przelej płyn do spryskiwacza. 


Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki