Reklama
Reklama

Czyszczenie sufitu nie musi być trudne. Sprawdź, jak zrobić to bez wysiłku i drogich środków

Czyszczenie sufitu nie musi być trudne, ale większość Polaków tak właśnie myśli i celowo pomija tę przestrzeń podczas sprzątania. To błąd, przez którą górna ściana staje się siedliskiem kurzu, gromadzi się tam brud i grube warstwy pajęczyn. Dla własnego komfortu przynajmniej raz na kilka miesięcy umyj więc sufit w swoim mieszkaniu. Jeśli zastosujesz tę metodę, sprzątanie tego miejsca pójdzie ci jak bułka z masłem.

Kurz w mieszkaniu nie osadza się jedynie na podłogach, szafkach czy parapetach. To mieszanina drobnych ciał stałych zawieszonych w powietrzu (okruchów, sierści, naskórka czy włosów), którego lżejsze warstwy unoszą się ku sufitowi. 

Brud stopniowo odkłada się na suficie, ale zmiecenie kurzu tradycyjną szczotką, nie oczyści zbytnio przestrzeni. Zamiast tego wznieci jedynie chmurę duszącego pyłu. 

Masz problem z czyszczeniem sufitu? Nawilżacz powietrza może ci to ułatwić

Z tego powodu do porządków warto wykorzystać nawilżacz powietrza. Najlepiej taki z funkcją jonizatora (duża wilgotność powietrza wiąże bowiem cząsteczki kurzu, który stanie się cięższy i opadnie). 

Z pomocą odpowiedniego sprzętu szybko "odkleisz" drobiny brudu z problematycznych miejsc i tym samym, pomożesz im opaść na podłogę. Gdy kurz z sufitu znajdzie się na posadzce, o wiele łatwiej będzie go odkurzyć. 

Może cię zainteresować: Szybki i skuteczny sposób na czyszczenie płytek łazienkowych. Nie potrzebujesz detergentów, by lśniły jak nowe                

Czyszczenie sufitu będzie bułką z masłem. Wystarczy ten płyn i wałek do malowania ścian

Nie każdego jednak stać na takie urządzenie, dlatego zdradzamy również inne sposoby na wyczyszczenie sufitu praktycznie bez wysiłku. Pył z tego miejsca pomoże ci ściągnąć miotełka o elektrostatycznych właściwościach. Jest lżejsza od odkurzacza, przyciąga drobiny i zatrzymuje je na sobie, a jeśli umieścisz ją na rurce teleskopowej, na pewno dosięgniesz w każdy zakamarek. 

Zdarza się jednak, że sufit jest tak brudny, iż nie obejdzie się bez mycia na mokro. W takiej sytuacji do jego czyszczenia wykorzystaj domowy preparat oraz... czysty wałek malarski (również ustawiony na rurce teleskopowej). 

Aby przygotować płyn do czyszczenia sufitu, potrzebujesz:

  • ciepłek wody - 2 szklanki
  • biały ocet - 1/4 szklanki
  • mydło marsylskie w płynie - 1 łyżka

Składniki zmieszaj, a gotowy preparat przelej do butelki ze spryskiwaczem. Później równomiernie rozprowadź płyn na brudnym suficie, uważając, by nie namoczyć nadmiernie ściany. 

Weź do ręki wałek malarski i zacznij czyścić nim sufit, po każdym posunięciu płucząc go i odsączając z nadmiaru płynu. Na koniec osusz sufit białym ręcznikiem papierowym i włącz wentylator. 

Czytaj również: W kilka minut odetkasz zapchany zlew. Nie potrzebujesz drogich detergentów, wystarczy jedna kostka

Tym środkiem plamy wodne z sufitu. Po prostu zmieszaj 2 składniki

Jeśli na suficie pojawiły się tłuste plamy, do ich usunięcia możesz użyć profesjonalnego środka usuwającego tłuszcz. Co jednak, jeśli znajdują się tam wodne ślady np. po przecieku czy zachlapaniu napojem? 

W takiej sytuacji do 1 szklanki wody dodaj 1 łyżkę wybielacza, spryskaj sufit i pozostaw do wyschnięcia. Po 3-4 zabiegach uciążliwa plama przejdzie do historii, a ty znów będziesz zachwycać się idealnie wyglądającym mieszkaniem.

Zobacz też:

Zapomnij o kleszczach w ogrodzie. Wystarczy, że rozsypiesz ten proszek

Wyrzucasz liście rzodkiewki? To błąd. Możesz je wykorzystać

Spryskaj tym firanki. Osy i szerszenie będą się trzymać z daleka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie | czyszczenie