Zimą trzymasz garnki z jedzeniem na balkonie? Skutki mogą być opłakane
W chłodne zimowe miesiące popularne jest wykorzystywanie balkonu jako miejsca do przechowywania garnków z jedzeniem. Być może ty również przed świętami używasz jej jako dodatkowej lodówki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ten pomysł ma same zalety, jednak takie postępowanie może mieć również negatywne konsekwencje.
Pod koniec roku wielu osobom zaczyna brakować miejsca w tradycyjnych lodówkach, ponieważ przygotowują dodatkowe potrawy na zapas (np. z okazji świąt Bożego Narodzenia czy imprez sylwestrowych).
Naturalnie w takich sytuacjach nie kupuje się kolejnych urządzeń, bo mało kogo na to stać, a miejsce jest ograniczone. Zamiast tego ludzie często wystawiają część produktów z lodówki na zewnątrz, aby w ten sposób zaoszczędzić przestrzeń w mieszkaniach. Tylko, czy na pewno można wykorzystywać taras lub balkon jako naturalną chłodziarkę dla garnków z jedzeniem?
Przechowywanie jedzenia na balkonie to ryzykowna praktyka. Zwłaszcza na początku zimy, gdy temperatury mocno się jeszcze wahają (o nawet kilkanaście stopni na dobę). W lodówce temperatura jest stała. Co innego na dworze, gdzie warunki mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie.
Gdy znacznie się ociepli, pożywienie szybko straci na jakości i może się zepsuć z uwagi na szybki rozwój szkodliwych drobnoustrojów, a wtedy nietrudno o zatrucie pokarmowe. Z tego powodu, decydując się na trzymanie części garnków na balkonie np. przed świętami, musisz stale kontrolować temperaturę tak, aby była stała.
Może cię zainteresować: Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien
Nie tylko zatrucie pokarmowe można zaliczyć do negatywnych konsekwencji przechowywania jedzenia na balkonie. Wystawione za okno potrawy będą także przyciągać nieproszonych gości w postaci zwierząt, szczególnie ptaków i owadów, które poszukują pożywienia zimą.
Jeżeli nie chcesz, aby mali intruzi wyjedli lub zanieczyścili twoje jedzenie, lepiej dobrze zabezpiecz posiłki. Okrycie ich pozwoli również chronić pożywienie przed deszczem i opadamy śniegu, o które zimą nie trudno.
Czytaj również: Jest najzdrowszym owocem na świecie. W Polsce rośnie na każdym kroku
Bardzo ryzykowne jest przechowywanie na zewnątrz produktów wymagających stałego chłodzenia. Chodzi o mleko, jajka, a także wędliny czy surowe mięso. Nie poleca się również trzymać na balkonie zup zabielanych śmietaną.
Można natomiast wystawić na balkon pieczywo i niektóre ciasta bez kremów (o ile te zostaną szybko zjedzone), a także produkty, które niekoniecznie zawsze są przechowywane w lodówce. Dotyczy to m.in. warzyw i owoców.
Zobacz też:
Gdzie wyrzucać torebki po herbacie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna
Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku
Zaklej pomidory taśmą w ten sposób. Nigdy więcej się nie zepsują