Reklama
Reklama

​Zbierasz deszczówkę? Do tego możesz ją wykorzystać w domu i w ogrodzie

Oszczędzanie wody może nam przynieść niebagatelne korzyści. Z jednej strony zaoszczędzimy sporo pieniędzy, bo nie będziemy musieli płacić wysokich rachunków. Z drugiej strony zadbamy o środowisko i ekologię. Poznaj sposoby na wykorzystanie tzw. deszczówki zarówno w domu, jak i w ogrodzie i zacznij już dziś ją zbierać.

W jaki sposób zbierać deszczówkę?

Deszczówka to woda, którą pozyskuje się z opadów deszczu. Najlepiej robić to za pomocą systemu rynien umieszczonych na dachu, który jest zakończony zbiornikiem. Najlepsza będzie ta, która spłynęła po dachu pokrytym dachówkami. Oczywiście warto zaopatrzyć rynny w specjalne sitko, które pozwoli ją przefiltrować. Dzięki temu unikniemy wpłynięcia do zbiornika liści czy innych zanieczyszczeń. Tak zebraną wodę możemy wykorzystywać zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Sprawdź również: Toaleta będzie nieskazitelnie czysta bez szorowania i drogich środków. Wystarczy, że zasypiesz ją tym na noc

Jak wykorzystać deszczówkę w domu?

Wiele osób może się zdziwić, że zebraną deszczówkę można wykorzystać w domu, bo kojarzy się tylko i wyłącznie z ogrodem. Nic bardziej mylnego. Taka woda idealnie sprawdzi się, chociażby do podlewania domowych roślinek, spłukiwania toalet czy mycia szyb. Niektórzy wykorzystują deszczówkę także do mycia się, ze względu na jej działanie łagodzące (w tej sytuacji powinna być przefiltrowana). Warto także skorzystać z faktu, że jest to woda miękka, więc wspomaga działanie detergentów, a także działa łagodnie dla pralek. Dlatego dobrze jest wykorzystywać deszczówkę do prania.

Deszczówka w ogrodzie — co z nią zrobić?

Dużo więcej zastosowań ma deszczówka w ogrodzie. Świetnie sprawdzi się do mycia urządzeń wykorzystywanych w pracach ogrodowych, mebli ogrodowych, samochodu, czyszczenia tarasu, a nawet wypełniania basenów ogrodowych. Oczywiście deszczówka w ogrodzie świetnie sprawdzi się do podlewania wszystkich kwiatów, krzewów i innych roślin czy też owoców, warzyw bądź trawnika, gdy akurat nastanie pora z mniejszą ilością opadów.


Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | sprzątanie